Přišel pravý čas na poznání zdravotních benefitů petržele: Posiluje imunitu i detoxikuje

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kořen petržele je velmi zdravá potravina, která nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů pro člověka. Stačí ho přidat do svého jídelníčku.

Kořen petržele je velmi zdravá potravina, která se používá v mnoha kuchyních po celé Evropě. Jedná se o poddruh petržele zahradní a stejně jako tato bylina disponuje řadou užitečných přínosů pro člověka, a to zejména co se týče snížení zánětu a podpory imunitního systému. Přestože nemusí vypadat na první pohled zrovna chutně, pokud ho připravíte správným způsobem, budete si moci vychutnat jeho jedinečnou chuť a aroma. Stačí ho začít jíst pravidelně a získáte také všechny jeho zdravotní přínosy, říká doktorka Ansley Hill. Navíc je nyní ideální čas začít s jeho pěstováním.

Obsahuje silné antioxidanty

Kořen petržele obsahuje silné antioxidanty, které přispívají k jeho jedinečným zdravotním účinkům. Jejich zvýšený příjem například snižuje stres a pomáhá ničit volné radikály v organismu, což jsou vysoce reaktivní částice, jež poškozují buňky a přispívají k nemocem, jako je například rakovina. Stejně tak je tato potravina skvělým zdrojem vitamínu C, který posiluje imunitní systém a zlepšuje zdraví pokožky.

Snižuje zánět

Tato lahodná potravina se může pochlubit silnými protizánětlivými vlastnostmi, díky nimž snižuje riziko vzniku mnoha onemocnění. To především díky obsahu několika sloučenin, jako je například myristicin, apiol a furanokumariny, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit organismus před tímto problémem. Kromě toho obsahuje kořen petržele také několik vitamínů a minerálů, jako je například vitamín C, zinek a hořčík, jež regulují zánětlivé reakce těla.

Detoxikuje tělo

Pravidelná konzumace kořene petržele je skvělý způsob, jak detoxikovat své tělo od nepřátelských složek a nečistot obsažených v potravinách nebo lécích. V tomto případě hraje hlavní roli antioxidant zvaný glutathion, který mimo jiné také produkují játra. Pokud tedy přidáte tuto lahodnou potravinu do svého jídelníčku, podpoříte tím funkci tohoto nedílného orgánu a ochráníte se před problémy způsobenými škodlivými složkami.

Posiluje imunitní systém

Kořen petržele je také skvělým zdrojem vlákniny a již zmiňovaného vitamínu C, dvou živin, které jsou velmi důležité pro silnou obranyschopnost imunitního systému. Jejich konzumace totiž pomáhá bojovat proti cizorodým bakteriím, stresu a zánětům, a navíc pomáhá kožní tkáni a trávicímu traktu vytvářet silnou bariéru proti působení bakterií a dalších škodlivých látek. Stejně tak zvýšením příjmu těchto dvou složek podpoříte růst zdravých bakterií v trávicím traktu.

Fotografie: Depositphotos

Protirakovinné účinky

Kořen petržele pomáhá bojovat proti určitým typům rakoviny, a to zejména tlustého střeva, vaječníků, hlavy a krku. Důvodem je především skutečnost, že obsahuje látky, které inhibují růst a proliferaci nepřátelských buněk a pomáhají zabraňovat jejich šíření po těle. Je ovšem důležité zmínit, že vědci v tomto případě vyžadují provést další studie a výzkumy, které by to dokázaly potvrdit.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]