Boření mýtů ohledně péče o pleť: Pokožku dráždí obecně zažité škodlivé zvyky

Fotografie: Sérgio (Savaman) Savarese / Creative Commons / Attribution 2.0

Pokud dodržujete tyto rady týkající se věčného mládí a krásného vzhledu, možná si ve skutečnosti škodíte. Raději se jich proto snažte za každou cenu vyvarovat.

Péče o pleť je pro každého člověka univerzální záležitostí, neboť každému vyhovují jiné přípravky, jiné složky a samozřejmě také jiná struktura výrobku. Abyste zjistili, co je pro vás nejvhodnější, můžete se poradit například s dermatologem, který vám doporučí vhodné produkty přímo pro vás. Mnoho lidí se však v dnešní době snaží řídit určitými tipy, jež se během posledních let roznesly do společnosti, a ta se nyní mylně domnívá, že mohou skutečně pomoci. Pokud je dodržujete i vy, raději co nejdříve přestaňte, říká doktorka Cynthia Cobb.

Desetinové množství produktu

Mnoho lidí se domnívá, že by měli používat pouze desetinové množství produktu, který si zakoupili. Tento mýtus vychází z péče o vlasy a vlivem komerčních reklam se bohužel dostal i do světa pro péči o pleť. Je ovšem důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a vyžaduje jinou péči – někomu stačí desetinové množství a jiní mohou vyžadovat větší množství. Ačkoliv se například 2 kapky oleje mohou zdát pro mastnou pleť příliš mnoho, poté, co se přípravek vpije do dehydratované pokožky, se může ukázat, že je to příliš málo.

Užívání tonika

Standardní tonikum pomáhá odstraňovat z pleti přebytečné nečistoty a mastnotu, přičemž byste ho měli používat ještě předtím, než na pokožku nanesete hydratační krém. Jedná se však o výrobek, který ve skutečnosti nepotřebuje každý – přestože může pomoci vaší kosmetické rutině, užívání příliš mnoha produktů může způsobit usazeniny nebo nedostatečné vstřebávání ostatních produktů. Ve skutečnosti tento výrobek není tak potřebný, jak si mnozí myslí, a proto ho můžete nahradit například přírodními alternativy, jako je krém z aloe vera.

Odličovací ubrousky

Pokud máte sklony k hyperpigmentaci a používáte odličovací ubrousky každý den, může to vést v důsledku přílišného tření k roztrhání pleti – kromě toho tyto ubrousky obsahují navíc alkohol, který může mít negativní účinky na citlivou pleť (zejména co se týče podráždění a nepříjemných pocitů). V případě, že se s problémy potýkáte i vy, můžete vyzkoušet jiné čisticí prostředky nebo olejové čištění, které pomáhá rozpustit nečistoty z celého dne. Pokud se však ubrousků vzdát nechcete, měli byste alespoň omezit jejich užívání před spaním.

čištění obličeje
Fotografie: Pexels

Cena není ukazatelem toho, jak dobře výrobek funguje

Většina lidí má tendenci utrácet příliš mnoho peněz za výrobky pro péči o pleť. To se však nemusí vždy vyplatit, neboť mnohem účinněji může působit jednoduchá směs z méně složek a za malou cenu než například předražený výrobek s přidanými chemikáliemi. Ještě než se tedy rozhodnete, jaké prostředky si zakoupíte, měli byste se podívat na jejich složení – zpravidla je vhodné vyhýbat se výrobkům s obsahem chemických sloučenin a dlouhou řadou dalších přísad. Berte na vědomí, že v tomto případě nemusí vždy platit „čím více, tím lépe“.

Nikdy se nedotýkejte obličeje rukama

Možná jste již také slyšeli, že byste se neměli dotýkat obličeje svýma rukama, neboť to může vést ke vzniku akné a dalších kožních problémů. Pokud však dodržujete pravidelnou hygienu a pokaždé, co přijdete domů, si ruce umyjete, neměl by to být žádný problém. Mnohem horší je například váš telefon, který přenáší více bakterií než většina záchodových prkének.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]