30 minut chůze denně: Záchrana pro zdraví, která nestojí absolutně nic. Změny, které nastanou, dostanou i ty největší pesimisty

Fotografie: Depositphotos

Chůze je základní pohyb člověka, který mu pomáhá dostat se z bodu A do bodu B. To ale není vše. Má také spoustu zdravotních výhod, jež vám mohou přidat pár let života navíc.

Chůze je nejjednodušší způsob, jak udržet své tělo zdravé a jak si zajistit delší život. Jedná se o cvičení střední intenzity, svižná chůze po dobu 30 minut denně může mít na lidský organismus mnoho blahodárných účinků. Pomůže vám zhubnout a snížit riziko spousty zdravotních problémů, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak a srdeční potíže. Co vše můžete od chůze očekávat? Více prozradila lékařka Jane Chertoff.

Zlepšuje zdraví srdce a reguluje krevní tlak

Chůze je nejlepší formou cvičení pro lidi se sedavým zaměstnáním. Chůzí se vám bude dařit snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Ujistěte se, že se vydáváte na svižné procházky alespoň na 4 hodiny týdně. Procházením také pomáháte snižovat krevní tlak. K tomu potřebujete alespoň 60 minut chůze denně.

Podporuje proces hubnutí

Každodenní chůzí můžete postupně snižovat nadváhu nebo obezitu. Pokud budete chodit alespoň 30–45 minut denně a dopřejete si rychlou procházku, za velmi krátkou dobu si můžete všimnout, že vám oblečení začíná být velké. Pro ještě lepší přehled výsledků si změřte křivky krejčovským metrem a pravidelně zapisujte změny po určité době.

Posiluje kosti i imunitní systém

Osteoblasty jsou kostní buňky, které vytvářejí novou kost a dobře reagují na další stres. Pokud jste nikdy nebyli příliš nadšenými chodci a nyní začnete s pravidelnými procházkami, vaše kosti zesílí. Stejně tak i váš imunitní systém, protože chůze podporuje funkci imunitního systému.

Fotografie: Pexels

Prevence příchodu demence

Jak člověk stárne, šedá hmota mozková ubývá, což vede ke kognitivním problémům, jako je například demence. Ta snižuje kvalitu života pacienta i jeho příbuzných. Než se situace zhorší, měl by pacient více chodit, aby se zlepšily kognitivní funkce a zvýšilo se množství šedé hmoty mozkové.

Odstraňuje nahromaděný stres

Psychický stres je vážný problém, který má negativní dopad na fyzické i psychické zdraví člověka. Každodenní 20–30minutová procházka může pomoci stres snížit. Je velmi důležité, aby se tyto procházky staly součástí vaší rutiny a abyste je dělali každý den. Jedině tak dosáhnete znatelných výsledků.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]