Kila navíc po Vánocích musí pryč. Bleskově rychlý trénink pomůže k vysněnému cíli

Fotografie: Depositphotos

Zatočte s přebytečným břišním tukem a snižte riziko cukrovky i infarktu. Vyzkoušejte toto jednoduché domácí cvičení a dostaňte se do formy.

Když přijde řeč na hubnutí, většina lidí by ráda zhubla právě na břiše. Tuk ve střední části těla se totiž jen obtížně maskuje, a vy tak vlastně stále vystavujete své nedostatky na odiv. Tuk na břiše však není jen otázkou vzhledu. Tukové zásoby v této oblasti s sebou nesou i zvýšená zdravotní rizika. A to poměrně významná. Ať už je vaše motivace jakákoli, je dobře, že jste se rozhodli zhubnout a zaměřit se právě na břišní tuk, říká lékařka Amy Richter.

Nebezpečí břišního tuku

Břišní tuk, jak už název napovídá, je nadváha v oblasti středu těla. Když lékaři mluví o břišním tuku, mají na mysli viscerální tuk (na rozdíl od podkožního tuku). Zjednodušeně řečeno jde o tuk, který je uložen hlouběji v těle, blíže k orgánům, a tím je nebezpečnější než tuk podkožní.

Viscerální tuk v oblasti břicha zvyšuje riziko řady závažných zdravotních potíží. Patří mezi ně srdeční onemocnění, cukrovka, mrtvice a vysoký krevní tlak. Nedávné studie také naznačují souvislost mezi břišním tukem a rakovinou. Někteří lidé jsou náchylnější k ukládání tuku právě v oblasti břicha a jediná možnost, jak rizika související s viscerálním tukem zmírnit, je zdravá strava a pravidelné cvičení.

Jak zhubnout břišní tuk

Navzdory rozšířenému přesvědčení nelze hubnout jen jednu část těla. Nic takového jako bodové hubnutí neexistuje. Pokud tedy chcete zhubnout na břiše, musíte zhubnout všude. V tom vám pomůže zdravá strava, tedy dodržování jistých pravidel, které jsou snad již notoricky známá:

  • vyhýbejte se ultra zpracovaným potravinám (sladkosti, slané pochutiny, rychlé občerstvení, slazené nápoje atp.),
  • vybírejte si čerstvé, nepříliš tučné potraviny,
  • zdaleka se vyhněte přidanému cukru,
  • jezte dostatek ovoce a zeleniny,
  • obecně dbejte na dostatečný příjem všech makro i mikroživin.

Kromě zdravé stravy je vaším nejbližším spolubojovníkem proti nadbytečným kilogramům pohyb. Není nutné si hned běžet vyřizovat permanentku do fitka. Pokud jste se o sebe v tomto směru nikdy příliš nestarali, začněte zlehka. Každodenní procházky, protahovací cvičení či pravidelné plavání vám pomohou získat lepší kondici. Až si na pohyb trochu zvyknete, zaměřte se na posílení problematických partií, v tomto případě břicha.

12 minut pro břicho

Těchto 5 cviků je skvělým doplňkem vaší snahy zhubnout břišní tuk. Zaměřuje se přímo na problematickou oblast a jsou skutečně velmi účinné. Cvičení vám zabere cca 12 minut a stačí ho provádět dvakrát týdně, ideálně ve třech sériích.

Horolezec

Začněte v pozici kliku. Tedy rovné tělo, ruce natažené pod rameny. Začněte střídavě přitahovat kolena k hrudníku, držte tempo a snažte se kolenem hrudníku dotknout. Opakujte 30krát.

žena dělá kliky
Fotografie: Freepik

Zvedání nohou snožmo

Začněte v leže na zádech. Nohy natažené, ruce podél těla. Pomalu zvedejte nohy (snožmo) nahoru až do pravého úhlu a pak je pomalu spouštějte dolů. Nepokládejte je, až budou paty téměř na zemi, začněte nohy znovu zvedat. Opakujte 16krát.

Sedy-lehy

U sedů-lehů jde hlavně o správné provedení. Hlídejte si zapojení břišních svalů a mějte krk rovně. Udělejte jich ideálně 20.

Zvedání

Začněte v leže na břiše a pak pomalu zvedejte horní část těla z podložky. Opakujte 16krát.

Fotografie: Freepik

Doteky paty

Zůstaňte na podlaze, otočte se na záda a pokrčte nohy. Zvedněte hlavu, lopatky zůstávají v kontaktu s podložkou. Pravou rukou se dotkněte pravého kotníku, poté levou rukou levého kotníku. Držte tempo. Opakujte 40krát (20krát na každou nohu).

Zdroj: Healthline, Healthline, National Library Of Medicine