Zlozvyky, které zpomalují metabolismus a vedou ke vzniku nadváhy. Vyvarujte se jich a usnadněte si hubnutí

Fotografie: Freepik

Některé zlozvyky v životě dokážou zpomalovat metabolismus, kvůli němuž je pak spalování tuků pomalé. Zbavte se jich a zrychlete hubnutí. Jak na to prozrazuje výživová specialistka Franziska Spritzler.

Někteří lidé se chtějí zbavit nadváhy tak, že drží nesmyslné diety a snaží se častěji cvičit. Pokud má člověk pomalý metabolismus, jde mu spalování tuků velmi obtížně. Tělo dokáže spalovat kalorie samo, když má metabolismus rychlejší. Toho docílíte tak, že se budete držet jednoduchých triků a zbavíte se zlozvyků, jež jste se ve svém životě naučili.

Dlouhé mezery mezi jídly

Jestliže nejíte pravidelně, rozhodíte si tělo a začnete přibírat ještě více než doposud. V momentě, kdy tělo neví, kdy dostane další jídlo, se snaží vše zpomalit. Pravidelná strava je klíčem k tomu, abyste začali úspěšně hubnout. Dopřejte si 3 hlavní jídla denně a pokud mezi těmito chody máte hlad, doplňte je menší svačinou. S pravidelným jídelníčkem se vám zrychlí spalování a tělo bude pracovat tak, jak má.

Fotografie: Pixabay

Výrazně omezíte kalorie

Není na škodu, když omezíte kalorie, jestliže se stravujete primárně ve fastfoodech a jiných rychlých občerstveních. Při omezení kalorií však dochází ke hladovění a zpomalení metabolismu, což je při hubnutí nežádoucí. Začněte si proto hlídat množství přijatých kalorií. Zároveň myslete na to, že byste měli mít příjem vyšší než výdej. Pokud si jeden den dopřejete více jídla, přidejte i více pohybu.

Nespíte dostatečně dlouho

Možná znáte ten pocit, když se málo vyspíte a druhý den musíte do práce. V té se začnete po pár hodinách cítit velmi unavení a večer ihned usnete. Pravidelný spánek je pro tělo velmi důležitý. Bez spánku lidé nemají energii, a tím pádem ji nemá ani tělo ke spalování. Denně si najděte alespoň 8 hodin k tomu, abyste se mohli pořádně vyspat.

Fotografie: Pexels

Velice zdlouhavé sezení

Mnoho pracovních pozic je v dnešní době u počítače, a proto se zvyšuje počet lidí, kteří tráví příliš času nezdravým a zdlouhavým sezením. Jestliže také většinu dne sedíte, měli byste vědět, že dlouhým sezením opravdu nedosáhnete rychlejšího metabolismu, který je důležitý pro hubnutí. Je proto nezbytné dopřávat si pravidelný pohyb. Některé firmy alespoň nabádají své zaměstnance, aby se každých 30 minut protáhli nebo provedli cviky pro rozproudění krve.

Nepřijímáte dostatek vápníku

Vápník je obsažen v luštěninách, ořeších, semínkách, mléku a mnoha dalších produktech. Pokud trpíte nesnášenlivostí na laktózu, můžete kravské mléko vyměnit za sójové. Vápník určuje, zda kalorie spálíte, nebo uložíte v podobě tuků. Strava s vyšším obsahem vápníku nedovoluje tukovým buňkám vytvořit tukové zásoby, ale podporuje spalování tuků. Na trhu existuje spoustu potravin, které tuto látku obsahují.

Fotografie: Pixabay

Malý příjem bílkovin

Bílkoviny jsou opět další složkou potravy, která je velice účinná pro rychlý metabolismus a spalování tuků. Díky bílkovinám se člověk cítí více najezený. Podle výzkumů dokážou bílkoviny zrychlit metabolismus o 15 až 30 %. Tělo musí na trávení, vstřebávání a zpracování bílkovin spotřebovat hodně energie. Procesy při spalování bílkovin vedou k rychlejšímu spalování kalorií.

Jste často dehydratovaní

Voda je pro tělo velice důležitá a pokud budete pít málo, ohrožujete některé orgány ve vašem těle. To, kolik vody byste měli vypít, záleží na vaší hmotnosti. Můžete si to jednoduše vypočítat. Vypít byste měli přibližně 0,5 litru na každých 15 kg hmotnosti. V momentě, kdy jste dehydratovaní nebudou správně fungovat žádné procesy v těle. Pravidelný příjem vody zrychluje metabolismus až o 30 %.

Při cvičení se nezaměřujete na posilování

Při cvičení se neomezujte pouze na kardio, ale zařaďte i posilování. Díky posilování získáte více svalové hmoty. V momentě, kdy máte více svalové hmoty, máte i rychlejší metabolismus. S rychlejším metabolismem budete spalovat kalorie i tehdy, když jste v klidu. Jestliže nemáte rádi posilování, zkuste do vašeho cvičebního programu zařadit alespoň menší množství cviků na zpevnění těla.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]