Pomalý metabolismus: nejčastější mýty, kterým vděčíte za svou nadváhu!

Pomalý metabolismus – na tato dvě slůvka se vymlouvá drtivá většina lidí trpících nadváhou či nějakým kilem navíc. Ono je to vcelku logické a velice snadné – jakmile nejste spokojeni se svou postavou, hledáte výmluvy, proč tomu tak je a proč máte faldíky na břiše. Vymlouvat se na pomalý metabolismus je ale hloupost. Metabolismus je pro vaše tělo velice důležitý, neboť se vztahuje na všechny chemické procesy, které jsou klíčové pro udržení života – dýchání, pumpování krve, správné fungování mozku a samozřejmě i získávání energie z potravin. Z čehož plyne jediné: váš metabolismus a jeho rychlost je přímo závislá na vaší tělesné konstituci. Cílem dnešního článku nebude seznámit vás s tím, co je to metabolismus a složitě vám prostřednictvím následujících řádků vysvětlovat, jak vlastně funguje. My se společně podíváme na nejčastější mýty, které se k němu pojí.

Mýtus č. 1: Pomalý metabolismus je známkou vyššího věku

Spousta lidí si myslí, že čím jsou starší, čím více se jim zpomaluje metabolismus. Tento jejich mylný názor je způsoben faktem, že starší lidé mají tendence přibírat na váze. A proč tomu tak je? Čím jste starší, tím méně máte chuť i energie se jakkoli hýbat. Čím méně se hýbete, tím méně spálíte kalorií, díky čemuž dojde ke ztrátě svalové hmoty – a ano, pak se jejich metabolismus opravdu zpomalí. 

Mýtus č. 2: Kdo má pomalý metabolismus, zhubne jedině tak, že přestane jíst večer a v noci

Jakmile se někdo snaží zhubnout, omezí přísun jídla ve večerních a nočních hodinách. Někomu se tímto způsobem podaří zhubnout, ale rozhodně to není dáno rychlostí metabolismus. Zhubnete proto, že snížíte celkovou spotřebu kalorií, ne proto, že nebudete jíst po západ sluníčka.

Mýtus č. 3: Pomalý metabolismus můžete zásadně ovlivnit

Máte ve svém okolí šťastlivce, kteří pořád něco konzumují, ale nepřiberou ani jediné deko? Pak jim tento přírodní dar určitě závidíte a opět všechnu vinu shazujete na pomalý metabolismus. Pravdou je, že tohle jejich štěstí není ani tak dáno rychlostí metabolismu, jako spíše tím, které potraviny volí. Pokud sahají po nízkokalorických pokrmech, není se čemu divit, že nenabírají na váze.

Fotografie publikována se svolením Danilo Rizzuti FreeDigitalPhotos.net

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]