Nahromaděné plyny v trávicím traktu musí pryč. Nadýmání způsobují například i luštěniny a brambory

Fotografie: Depositphotos

Nadýmání je nepříjemný stav a způsobuje nám nepohodlí a často i trapné situace, kdy se nám začne břicho zvětšovat a vydává zvuky, které bychom raději nikomu nepředvedli.

Nadýmání často vzniká konzumací velkého množství jídla nebo potravin, které produkují plyny. Může být spojeno s citlivostí střev vyvolanou emocionálními změnami, změnou střevního mikrobiomu a různými zdravotními stavy, včetně syndromu dráždivého tračníku a zánětlivých onemocnění střev. Chronické nadýmání s výraznými příznaky může ovlivnit kvalitu života, uvádí lékařka Jerlyn Jones.

Co způsobuje nadýmání?

Plynatost je nejčastější příčinou nadýmání, zejména po jídle. Plyn se hromadí v trávicím traktu při rozkladu nestrávené potravy nebo při polykání vzduchu. Každý člověk při jídle nebo pití polyká vzduch. Problémy nastávají pak zejména v případech, pokud jí nebo pije příliš rychle, žvýká žvýkačku, kouří nebo nosí uvolněnou zubní náhradu, jak uvádí web Healthline.

Dalším viníkem mohou být bakterie v trávicím traktu: V našem střevě žijí různé druhy bakterií, které pomáhají trávit potravu. Tyto bakterie mohou produkovat plyny jako vedlejší produkt trávení. Některé potraviny jsou známé tím, že způsobují nadýmání. Mezi ně patří luštěniny (fazole, hrách), česnek, cibule, brokolice, květák, brambory, sladidla obsahující sorbitol a umělá sladidla (např. sacharin).

V neposlední řadě je třeba zmínit laktózovou intoleranci. Lidé s touto poruchou nemohou strávit laktózu, což je cukr obsažený v mléčných výrobcích. To může vést k nadýmání, průjmu a dalším trávicím problémům. Syndrom dráždivého tračníku nás také může potrápit. Jedná se o chronické onemocnění trávicího traktu, které může zahrnovat nadýmání jako jeden ze svých příznaků.

žlučníkové kameny, bolest břicha
Fotografie: Freepik

Vzpurné větry jako otevřená kniha lidského zdraví. Jejich přítomnost prozrazuje, zda je vaše strava dostatečně vyvážená

Jak léčit nadýmání?

Léčba nadýmání závisí na jeho příčině a závažnosti. Nadýmání může být přechodné a spojené s určitými potravinami, nebo může být chronické a ovlivňovat každodenní život. Od nadýmání vám může pomoct změna stravovacích návyků, omezení konzumace sladidel a alkoholu, probiotika, změna stravovacího režimu nebo léky na předpis.

Ulevit od nadýmání si můžete i snadnou technikou stimulace tlakových bodů, o nichž si můžete přečíst v článku, který jsme nedávno publikovali na našem webu Zdravé stravování. Nemusíte být odborníkem na tradiční čínskou medicínu, abyste tuto metodu použili. Stačí mít trochu trpělivosti a ochoty dozvědět se něco nového, co vám může pomoct zvládnout tyto nepříjemné trávicí obtíže.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]