Zdravotní přínosy červené řepy jsou často podceňovány. Zařadit ji do jídelníčku se vyplatí ještě dnes

Fotografie: Ramesh NG / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Červená řepa je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Následujících 9 zdravotních přínosů červené řepy je podloženo vědou.

Červená řepa je všestranný druh zeleniny. Je známá svou zemitou chutí a vůní. Kromě toho, že vám na talíři dodá pestrou barvu, je řepa velmi výživná a plná důležitých vitamínů, minerálů a rostlinných sloučenin, z nichž mnohé mají léčivé účinky. Navíc je chutná a lze ji snadno zařadit do svého jídelníčku, například v pokrmech, jako jsou balzamiková pečená řepa, humus, hranolky a saláty. Zde je 9 prokazatelně prospěšných účinků červené řepy a několik chutných způsobů, jak zvýšit její příjem. Více prozradila lékařka Sade Meeks.

Mnoho živin a málo kalorií

Řepa se může pochlubit působivým výživovým profilem. Je plná vitamínů a minerálů, přitom má nízký obsah kalorií a tuku. Je také dobrým zdrojem několika klíčových živin, včetně kyseliny listové, manganu a mědi. Má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah cenných vitamínů a minerálů. Ve skutečnosti obsahuje trochu téměř všech vitamínů a minerálů, které vaše tělo potřebuje. Řepa je obzvláště bohatá na folát, vitamín, jenž hraje klíčovou roli v růstu, vývoji a zdraví srdce.

Může pomoci udržet váš krevní tlak pod kontrolou

Červená řepa byla dobře prozkoumána pro svou schopnost snižovat zvýšený krevní tlak, který je hlavním rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Řepa je také skvělým zdrojem kyseliny listové. Ačkoli výzkumy přinesly smíšené výsledky, několik studií naznačuje, že zvýšení příjmu folátů by mohlo výrazně snížit hladinu krevního tlaku. Mějte však na paměti, že účinek řepy na krevní tlak je pouze dočasný. Proto je třeba ji konzumovat pravidelně, abyste pocítili dlouhodobé účinky na zdraví srdce.

Může zlepšit sportovní výkon

Několik studií naznačuje, že dusičnany obsažené ve stravě, například v červené řepě, mohou zlepšit sportovní výkon. Zdá se, že dusičnany ovlivňují fyzický výkon tím, že zlepšují účinnost mitochondrií, které jsou zodpovědné za produkci energie v buňkách. Podle jednoho přehledu by šťáva z červené řepy mohla zvýšit vytrvalost tím, že prodlouží dobu, za kterou dojde k vyčerpání, zvýší kardiorespirační výkon a zlepší výkonnost sportovců.

Může pomoci v boji proti zánětu

Červená řepa obsahuje pigmenty zvané betalainy, které mají řadu protizánětlivých vlastností. To by mohlo prospět několika aspektům zdraví, protože chronický zánět je spojován s onemocněními, jako je obezita, srdeční choroby, onemocnění jater a rakovina. Bylo také prokázáno, že šťáva a extrakt z červené řepy snižují zánět ledvin u potkanů, jimž byly aplikovány toxické chemikálie způsobující poškození.

Může zlepšovat zdraví trávicího traktu

Jeden šálek červené řepy obsahuje 3,4 g vlákniny, což z ní činí dobrý zdroj této významné složky potravy. Vláknina obchází trávení a putuje do tlustého střeva, kde vyživuje přátelské střevní bakterie a dodává stolici objem. To může podpořit zdraví trávicího traktu, udržet pravidelnost a předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, zánětlivé onemocnění střev a divertikulitida.

Může podporovat zdraví mozku

Mentální a kognitivní funkce se s věkem přirozeně zhoršují, což může zvyšovat riziko neurodegenerativních poruch, jako je demence. Dusičnany obsažené v červené řepě mohou zlepšovat mozkové funkce tím, že podporují rozšíření cév, a tím zvyšují průtok krve do mozku. Zejména u červené řepy bylo prokázáno, že zlepšuje průtok krve čelním mozkovým lalokem, což je oblast spojená s vyšší úrovní myšlení, jako je rozhodování a pracovní paměť.

Může mít některé protirakovinné účinky

Červená řepa obsahuje několik sloučenin s protirakovinnými vlastnostmi, včetně betainu, kyseliny ferulové, rutinu, kaempferolu a kyseliny kávové. Je ovšem třeba provést další výzkum. Extrakt z červené řepy může zpomalit růst rakovinných buněk. Je však důležité poznamenat, že většina studií na toto téma používala izolované sloučeniny, nikoliv červenou řepu.

Může pomáhat vyrovnávat energetický příjem

Řepa má několik výživových vlastností, díky nimž by mohla být skvělým doplňkem vyvážené stravy. Zaprvé má nízký obsah tuku a kalorií, ale vysoký obsah vody, což může pomoci vyrovnat energetický příjem. Zvýšení příjmu nízkokalorických potravin, jako je tato kořenová zelenina, je také spojováno s hubnutím. Navíc i přes nízký obsah kalorií obsahuje střední množství bílkovin a vlákniny. Obě tyto živiny mohou usnadnit dosažení a udržení ideální hmotnosti.

červená řepa šťáva
Fotografie: Freepik

Chutná a snadno se zařazuje do jídelníčku

Červená řepa je nejen výživná, ale také neuvěřitelně chutná a snadno zařaditelná do vašeho jídelníčku. Můžete ji odšťavňovat, péct, vařit v páře nebo nakládat. Pro větší pohodlí si ji můžete koupit předvařenou a konzervovanou. Můžete si ji ovšem vychutnat i syrovou, buď nakrájenou na tenké plátky, nebo nastrouhanou.

Zdroj: Healthline