Zbavte se popraskaných pat díky této fintě, kterou doporučují lékaři. Výsledky se dostaví do 2 dnů

Fotografie: Depositphotos

Vaše nohy si zaslouží stejnou pozornost jako zbytek těla. S trochou pravidelné péče budou vaše paty a chodidla připravené zazářit v letních sandálech.

S létem přichází sezóna sandálů a bosých nohou, což znamená, že je čas věnovat pozornost péči o vaše chodidla. Popraskané paty a kuří oka mohou být nejen neestetické, ale také bolestivé. Naštěstí existuje několik jednoduchých a účinných metod, jak se těchto problémů zbavit a udržet nohy hladké a zdravé, uvedla lékařka Debra Sullivan.

Popraskané paty: Příčiny a řešení

Popraskané paty jsou běžným problémem, který postihuje mnoho lidí, zejména v letních měsících. Příčiny mohou zahrnovat suchou pokožku, dlouhodobé stání, nevhodnou obuv nebo nedostatek hydratace. Následující kroky vám pomohou obnovit měkkost a hladkost vašich pat.

1. Pravidelná exfoliace

Exfoliace je klíčem k odstranění mrtvé kůže a prevenci prasklin. Používejte pemzu nebo peeling na nohy jednou až dvakrát týdně. Jemnými krouživými pohyby odstraňujte tvrdou kůži, přičemž se vyhněte příliš velkému tlaku, který by mohl způsobit podráždění.

Fotografie: Freepik

2. Hydratace

Po exfoliaci je důležité nohy důkladně hydratovat. Používejte hutné krémy nebo speciální balzámy na nohy, které obsahují složky jako urea, glycerin nebo bambucké máslo. Pro intenzivní hydrataci si před spaním naneste silnou vrstvu krému a oblečte si bavlněné ponožky, aby se krém lépe vstřebal, uvádí web Healthline.

Pokud se oteklé kotníky nezúží samy, je potřeba zahájit léčbu. Může se jednat o infekci nebo krevní sraženinu

3. Namočení v teplé vodě

Namočení nohou v teplé vodě s přídavkem soli nebo éterických olejů může pomoci změkčit kůži a usnadnit odstranění tvrdé pokožky. Dopřejte si tuto lázeň alespoň jednou týdně po dobu 15–20 minut.

Domácí recept na popraskané paty

Pro rychlou léčbu popraskaných pat můžete využít následující jednoduchý recept:

  • 10 tablet aspirinu (300 mg)
  • 250 ml 70% alkoholu na potírání

Tablety aspirinu rozemelte na jemný prášek a smíchejte s alkoholem. Směs nechte 2-3 dny louhovat a každý den ji protřepejte, aby vznikla homogenní tekutina. Po několika dnech je roztok připraven k použití. Vezměte kousek gázy nebo vaty, namočte ji do směsi a přiložte na postižená místa na patách. Nohy obalte potravinovou fólií a navlékněte ponožky. Nechte působit alespoň 2 hodiny, nebo ideálně přes noc. Ráno opláchněte nohy a opět je ošetřete pemzou nebo škrabkou. Nakonec naneste hydratační krém nebo olej.

chodidla
Fotografie: Freepik

Výhody použitých ingrediencí

Glycerin hydratuje pokožku a zanechává ji měkkou a hladkou. Ricinový olej má protizánětlivé a hydratační vlastnosti, které pomáhají léčit popraskané paty. Olivový olej je bohatý na vitamín E a antioxidanty vyživující pokožku a podporující její obnovu. Kokosový olej má antibakteriální vlastnosti a je vynikající hydratační prostředek. Na Zdravém Stravování jsme také psali o zajímavých přínosech octové lázně.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]