Zázvorový elixír podle po generace předávaného receptu

Fotografie: Midori / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zázvor se díky svým vlastnostem, schopnosti zvládnout záněty a dalším aspektům projevuje jako prospěšný pro zdraví. Dokáže podpořit hubnutí, snížit obtíže spojené s artritidou a mnoho dalšího.

Jakmile teploty klesají a zimní chlad nás čím dál více obklopuje, začínám vnímat zázvor jako významnou součást svého životního stylu a zároveň i jako jedno z nejdůležitějších zdravotních opatření pro posílení imunity. S nástupem zimy se zázvor stává mým nejlepším přítelem. Jeho síla tkví nejen v jeho jedinečné chuti, ale také v jeho schopnosti ochránit mě před chřipkou, nachlazením a jinými nepříjemnými zimními nemocemi. Mám totiž tendenci zázvor zahrnovat do svého jídelníčku, díky čemuž si mohu užít nejen výborného jídla, ale zároveň i výhod pro mé zdraví.

Benefity zázvorového nápoje

Zázvor, známý také jako „kůra zázvorového kořene“, je oblíbenou složkou v kuchyni a bylinkářství po celém světě. Je to také prastarý bylinný lék, který lidé používali na řadu onemocnění, včetně artritidy, cukrovky, kašle, nachlazení a nevolnosti, jak uvádí web Healthline. Tato aromatická a kořenitá rostlina není jen vynikající přísadou do pokrmů, ale také poskytuje mnoho zdravotních benefitů, jak jsme vás již v minulosti na webu ZdravéStravování informovali.

  • Zlepšuje trávení,
  • má protizánětlivé účinky,
  • posiluje imunitní systém,
  • pomáhá snižovat stres,
  • podporuje hubnutí,
  • snižuje menstruační bolesti.

Jak připravit zázvorový nápoj

Příprava zázvorového nápoje je jednoduchá a vyžaduje jen několik základních surovin. Zde je jednoduchý recept, podle kterého si připravuji zázvorový nápoj již několik let. Budete potřebovat pouze pár surovin:

  • 1 kousek čerstvého zázvoru (asi 5 cm),
  • 2 šálky vody,
  • 1–2 lžíce citronové šťávy,
  • med podle chuti (nepovinný).

Zlepšení krevního oběhu pomocí úpravy jídelníčku: Určitě je vhodné zařadit i skořici a zázvor

Oloupejte a nastrouhejte zázvor na tenké plátky nebo ho nastrouhejte na struhadle. Přiveďte vodu k varu a přidejte zázvor. Vařte asi 10–15 minut, dokud voda nezíská zázvorovou chuť a barvu. Vylijte zázvorový nápoj do hrníčku a přidejte citronovou šťávu podle chuti. Můžete také přidat med, pokud chcete nápoj osladit. Nápoj můžete pít horký nebo studený, podle svých preferencí.

Kořen zázvoru
Fotografie: Freepik

Rizika a vedlejší účinky

Podle webu Healthline je konzumace zázvoru pro většinu lidí s mírou bezpečná. Ve velkých dávkách však může u některých lidí vyvolat břišní potíže, pálení žáhy, průjem, podráždění úst a krku. Během těhotenství a kojení je pravděpodobně bezpečný, ale nejlepší je nejprve se poradit se zdravotníkem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]