Synergie zázvoru a kurkumy tělo nakopne i pročistí zároveň. Nejsnazším způsobem konzumace je čaj

Fotografie: Spankart / GNU / Free Documentation License

Zázvor, kurkuma a citrón jsou suroviny, jejichž kombinace dokáže doslova zázraky. Nejenže jsou skvělé v boji s nachlazením, ale nabízejí řadu dalších výhod pro lidský organismus.

Pokud chcete své tělo nakopnout a pročistit, není nic lepšího než tento detoxikační nápoj, který organismus nabudí a poskytne mu účinnou ochranu před zimními neduhy, jako je nachlazení nebo chřipka. Kromě toho, že pročišťuje játra a krev, usnadňuje trávení, říká doktorka Adda Bjarnadottir. Základními ingrediencemi nejsou žádné jiné než zázvor, kurkuma a citrón.

Zázvorový čaj s kurkumou a citrónem

Tento nápoj připravený ve formě čaje nebo nálevu stimuluje imunitní systém silou antioxidantů, které obsahuje. Může být také použit k léčbě nachlazení, sezónních alergií, kašle, bolestí v krku, a dokonce i syndromu dráždivého tračníku. Navíc pročistí tělo od škodlivých látek a toxinů.

Proč zrovna zázvor?

Zázvor obsahuje zdraví prospěšné účinné látky. Je tedy bohatý na antioxidanty, jako je gingerol, který má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, a proto pomáhá chránit buňky těla před určitými druhy rakoviny a možná i Alzheimerovou chorobou. Také má schopnost předcházet nebo ulevovat od nevolnosti a zvracení, pomáhá aktivovat trávení, mírnit poruchy trávení a obsahuje složky, jež mají schopnost snižovat zánět v těle. Je také účinnou zbraní proti cukrovce – snižuje hladinu cukru v krvi.

Zázračné koření kurkuma

Stejně jako zázvor má kurkuma antioxidační vlastnosti, včetně kurkuminu, který hraje hlavní roli v prevenci a léčbě rakoviny tím, že blokuje růst rakovinných buněk a vyrábí enzymy, jejichž úlohou je bojovat proti nemocným buňkám. Navíc má ideální antivirovou sílu k zahnání zimních neduhů, jako je nachlazení a chřipka. Kurkuma se také používá k léčbě bolesti při artritidě, kardiovaskulárních chorob a prevenci cukrovky.

Fotografie: Freepik

Citrón nesmí chybět

Díky vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů, jako jsou flavonoidy, se citrón ukázal jako účinný v prevenci nachlazení a chřipky a při řešení bolesti v krku. Ne nadarmo vám každý lékař během podzimních a zimních měsíců doporučuje popíjet čaj s citrónem. Ať už preventivně, nebo jako součást léčby.

Příprava zázvorového čaje

Ingredience:

  • 1 čajová lžička čerstvého kořene kurkumy nebo ½ čajové lžičky prášku z kurkumy,
  • 1 lžička čerstvého kořene zázvoru nebo ½ lžičky mletého zázvoru,
  • šťáva z poloviny citrónu,
  • 2 lžičky organického medu,
  • 1 šálek minerální vody.

Vložte kurkumu a zázvor do hrnce s vodou, nastavte na střední teplotu a společně vařte 5 až 10 minut. Tekutinu přeceďte a nalijte do hrnku. Jakmile je nápoj vlažný, přidejte citrónovou šťávu a med. Před konzumací nápoj důkladně promíchejte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]