Základem pevného zdraví je lymfatický systém. Podpořte ho přírodní cestou, která zároveň čistí tělo od toxických látek

Fotografie: Depositphotos / Edit

Lymfatický systém je jako čisticí centrum, jehož prostřednictvím se tělo zbavuje toxinů a odpadních látek. Sbírá a vynáší odpadky z těla ven.

Kromě toho, že lymfatický systém slouží k čištění buněk, orgánů a tkání, je také důležitou součástí imunitního systému: pomáhá produkovat bílé krvinky, a podílí se tak na boji proti infekcím a nemocem. Pomáhá také udržovat hladinu tekutin v těle. Jedním z důsledků nefunkčního lymfatického systému je lymfatická kongesce, která souvisí s rozvojem onemocnění a zánětů. Jinými slovy, když lymfa necirkuluje optimálně, buňky se otráví vlastními odpadními produkty a začnou se objevovat nejrůznější nepříjemné příznaky: infekce, únava, otoky, říká lékař Tod Watts.

Projevy špatné lymfy

Správnou funkci lymfatického systému ovlivňuje mimo jiné strava chudá na živiny, vystavení škodlivinám a sedavý způsob života. Korekce životního stylu může pomoci reaktivovat systém a zlepšit zdraví vašich buněk, krve a kvalitu života. Stagnující nebo zpomalený oběh lymfy může vést k hromadění toxinů a sníženému přísunu imunitních buněk do těla, což má za následek otoky a bolest, sníženou imunitu a schopnost těla bojovat s infekcí i nemocemi. Jak lymfatický systém očistit?

1. Pelyňkový macerát

Do sklenice dejte 4 polévkové lžíce nasekané byliny a 500 ml 70procentního alkoholu. Nechte macerovat po dobu 10 dnů, přičemž nádobou třepejte alespoň třikrát denně. Po 10 dnech sceďte a po dobu 2 dnů konzumujte 1 čajovou lžičku denně večer, zředěnou čtvrtkou sklenice vody.

V následujících 2 dnech konzumujte 2 čajové lžičky denně. Dávka se zvyšuje každé 2 dny, dokud se nedosáhne 7 čajových lžiček denně. Od té doby pokračujte v léčbě 7 čajovými lžičkami jednou týdně po dobu jednoho roku. Tento pelyňkový macerát také pomáhá aktivovat trávení u lidí s pomalým žaludkem.

2. Pampeliškový macerát

Pro přípravu použijte 4 nebo 5 kořenů s listy a nakrájejte je nadrobno. Dejte je do sklenice s 500 ml brandy nebo čistého alkoholu. Nechte vše týden macerovat na chladném místě mimo dosah přímého slunečního světla a několikrát denně nádobou zatřeste. Po týdnu tekutinu přefiltrujte a přelijte do tmavých lahví, které uložte do lednice. Doporučuje se 25 kapek 3krát denně, nejlépe 30 minut před jídlem. Tato kúra trvá měsíc a lze ji opakovat ještě 3krát.

Fotografie: Freepik

3. Léčba hřebíčkovým práškem

Hřebíček může také pomoci při stimulaci lymfy. Rozemelte ho a výsledný prášek užívejte podle následujícího schématu. V léčbě se pak pokračuje třemi čtvrtinovými lžičkami třikrát denně jednou týdně po dobu jednoho roku.

  • 1. den: čtvrt čajové lžičky 3x denně,
  • 2. den: 2 čtvrtiny čajové lžičky 3krát denně,
  • Mezi 3. a 10. dnem: 3 čtvrtiny čajové lžičky 3x denně.

Čištění lymfy – potraviny, které pomáhají

Podle ájurvédské medicíny pomáhají červeně zbarvené potraviny rozproudit lymfu. Jako příklad uvádíme třešně, granátové jablko, červenou řepu a brusinky, které jsou bohaté na vlákninu, enzymy, antioxidanty a bioflavonoidy a měly by se jíst syrové. Tyto potraviny pomáhají odbourávat toxiny a vláknina zlepšuje průchod střevem a vylučování. Červená řepa čistí játra a krev, pomáhá trávit tuky a zmírňuje záněty. Šťávy tak mohou pomoci detoxikovat lymfatický systém.

Význam fyzického pohybu

Pro zdravý tok lymfy je naprosto nezbytné provádět fyzické cvičení a hluboké dýchání. Aerobní cvičení je tedy velmi zdravé pro krev i srdce. Na druhou stranu je odporový trénink užitečný také pro stimulaci lymfatického a kardiovaskulárního oběhu a tonizaci svalové hmoty. Důležitý je také dostatečný příjem vody, protože dehydratace může vést ke špatné lymfatické drenáži, a tím ke stagnaci toku lymfy.

Fotografie: Freepik

Lymfatickou zácpu lze odstranit odstraněním nerovnováhy zažívacího traktu, jako je chronický průjem a zácpa. Pokud je to možné, vyhýbejte se zpracovaným potravinám a trans- nebo nasyceným tukům, protože zpomalují lymfatický systém. Měli bychom se také vyvarovat stresu a škodlivin v čisticích prostředcích a vyhýbat se těsnému oblečení, které může omezovat průtok lymfy a krve.

Zdroj: Microbeformulas

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]