Zdánlivě zdravé potraviny mohou být pro člověka nebezpečné aneb Jak mohou špatně zavařené potraviny nebo ty v konzervách ohrozit zdraví

Fotografie: Pixabay

Konzervování potravin je staré snad jako lidstvo samo. Odjakživa byla potřeba uchovat jídlo na horší časy. Jenže častá konzumace takto upravených jídel může být nebezpečná pro zdraví.

I když v současné době vlastníme ledničky a mrazničky, konzervování potravin stále patří mezi běžné způsoby, jak je uchovat po delší dobu. Čas od času snad každý člověk nějakou tu konzervu sní. Ať už jako paštiku nebo zavařené maso. Občasná konzumace konzerv nevadí. Horší je, pokud se toto stane pravidelností, říká lékařka Brunilda Nazario.

Nebezpečné složky, které v konzervách najdeme

Ke konzervaci jídla se nejčastěji využívá sůl, cukr nebo ocet. Jsou to přirozené konzervanty, které se při konzervování přidávají k potravinám i v domácích podmínkách. Kdo by neznal naložené okurky, různé čalamády nebo zavařené ovoce v cukrovém nálevu. A co je na konzervách špatného? Právě obsah konzervantů. Zvýšené množství soli nebo cukru nepřispívá ke zdraví. Sůl může mít negativní vliv na krevní tlak, z cukru se zase tloustne.

Víte, co je to botulismus?

Už jste určitě o botulismu někdy slyšeli. Jinak se nazývá také jako klobásový jed. A to proto, že ho najdeme především v masových či zeleninových konzervách. Je nebezpečné konzumovat podomácku připravené klobásy a jiné konzervy s masem, které nebyly dostatečně tepelně upraveny. Právě v nich vzniká jed zvaný botulotoxin, který produkují bakterie Clostridium botulinum.

Fotografie: Pixabay

Jak působí jed botulotoxin

Jed způsobuje dočasnou obrnu různých svalů počínaje hlavou a postupně se rozšiřující ke končetinám, a to 6 až 72 hodin po požití jídla, které tento jed obsahovalo. V ústech je sucho, člověk má potíže s polykáním a artikulací. Nejzávažnějším příznakem je obrna dýchacích svalů, která si žádá rychlý lékařský zásah, nebo by se člověk udusil. Otrava botulotoxinem se léčí v nemocnici na infekčním oddělení, případně na JIP – vždy je nutný zásah lékaře. Člověk sám si nepomůže.

Jak poznat špatnou konzervu

U kupovaných konzerv je třeba si všímat data spotřeby. Je-li prošlá, je to znamení pro vás, abyste ji už nekonzumovali. Vadná masová konzerva bude mít zvednuté a nafouklé víčko. Je to signálem, že se v konzervě děje něco nezdravého. U podomácku zavařených klobás platí to samé. I když byly správně skladovány, oplatí se klobásu před jídlem alespoň povařit, čímž by se měly usmrtit škodlivé bakterie.

Fotografie: Depositphotos

Zdroj: WebMD, Cleveland Clinic, CDC

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]