Co všechno může odhalit tvar vaší postavy? Typ Jablko, Trojúhelník, Hruška, Rovná

Tvar postavy nám pomůže nejen při výběru oblečení, ve kterém budeme nejlépe vypadat. Ale co je nejdůležitější, může nám odhalit důležité informace o našem zdraví. Zjistěte, co o vás říká právě váš tvar těla…

Křivky těla do jisté míry nemůžeme ovlivnit. Kde se navíc drží nějaké to kilo, závisí na mnoha faktorech jako, je genetika, hormonální vliv, životní styl, strava, cvičení a stres. Určením typu postavy můžete identifikovat zdravotní problémy, které vás pravděpodobně ovlivní, a tak můžete přijmout preventivní opatření k minimalizaci zdravotních nevýhod.

Jak poznám, jaký mám tvar postavy?

Tvar postavy můžete zjistit pomocí poměru pas ke kyčli (WHR). Díky tomuto měření zjistíte, kde má vaše tělo tendenci ukládat tukové zásoby. Chcete-li určit obvod pasu, měřte kolem nejmenší části pasu (vzdálenost mezi lopatou kosti kyčelní a posledními žebry). Pro obvod boků měřte nejširší část kyčle (v místě největšího vyklenutí hýždí). Vydělte měření pasu o měření kyčelního kloubu, abyste získali hodnotu WHR, která vypovídá o tvaru postavy.

Typy postavy:

 • Jablko – pokud vaše hodnota WHR vyšla nad 0,85 u žen, u mužů nad 0,95
 • Trojúhelníková – pokud vaše hodnota WHR vyšla mezi 0,75 – 0,80 u žen, u mužů mezi 0,85 – 0,90
 • Hruška – pokud vaše hodnota WHR vyšla pod 0,75 u žen, u mužů nad 0,85
 • Rovná – pokud vaše hodnota WHR vyšla mezi 0,80 – 0,85 u žen, u mužů mezi 0,90 – 0,95

Teď se podíváme na to, co o našem zdraví odhalí náš zjištěný typ postavy.

JABLKO

Pokud máte postavu ve tvaru jablka, tukové zásoby se Vám hromadí kolem boků a břicha. Máte tedy širší vršek postavy, ale spodní část máte užší. Tento tvar se nejvíce objevuje s věkem. Muži více spadají do „jablek“ díky svým „pivním pupkům“.

U obou pohlaví tento tvar těla naznačuje nerovnováhu v životním stylu jako je vysoká úroveň stresu, špatná strava a velmi malá fyzická aktivita. U mužů je zapříčiněná nadměrnou konzumací alkoholu.

Lékaři již řadu let pozorují vzájemný vztah mezi tukem v břiše a zvýšeným zdravotním rizikem. Přebytečný tuk ve střední části těla se nevytváří pod kůží. Studie prokázaly, že viscelární tuk (útrobní tuk) se hromadí mnohem hlouběji v trupu a byl spojen s vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva a prsu. Tuk se neustále rozpouští do krevního oběhu a cirkuluje tělem. Takový přebytek tuku v krevním řečišti může vést ke zvýšení krevního tlaku, kardiovaskulárním onemocněním a cukrovce typu II. I když to všechno může být velmi ponuré, viscerální tuk velmi dobře reaguje na cvičení a zdravou výživu. Proto pokud budete na sobě tvrdě pracovat, může dojít ke ztrátě hmotnosti a minimalizaci zdravotních rizik.

Doporučení:

 • Fyzická aktivita

Aktivní způsob života je zvláště důležitý, jestliže máte postavu ve tvaru „jablka“. Kardio cvičení a posilovací cvičení jsou velmi doporučené. Koupání, jízda na kole nebo jogging na udržení váhy pomůže. Udrží tak procento tělesného tuku ve zdravém rozmezí. Pokud máte sedavé pracovní místo a nemůžete najít čas na cvičení, ujistěte se, že často vstáváte od stolu, abyste se protáhli a šli pěšky na obědě. Vždy používejte schody! Pokud pracujete ve velkém městě a dopravujete se MHD, vystupte o jednu až dvě zastávky dříve a dojděte zbytek cesty pěšky.

 • Stravování

Lidé ve tvaru „jablka“ budou těžit ze stravy bohaté na bílkoviny a vlákninu, ale nízké na sacharidy. To pomůže řídit množství tuku uloženého v těle, stejně jako proplachování tuku z krevního řečiště. Jezte ovoce a zeleninu, vyvarujte se zpracovaným potravinám, jako je bílý chléb a pečivo. Přidejte více koření do jídla, jako je česnek nebo chili, protože stimulují metabolismus a zlepšují funkci jater. „Jablka“ jsou obzvláště náchylní na odpolední svačinky, takže mějte zdravou svačinu připravenou, abyste se vyhnuli pokušení.

TROJÚHELNÍKOVÁ

Lidé s trojúhelníkovými tvary těla mají široké ramena, ale úzký pas a možná vypadají velmi atleticky. Některé slavné modelky, jako Cindy Crawford, mají tento typ postavy.

To je dobrý tvar! S velkým podílem svalů a dobrým poměrem výšky k hmotnosti, trojúhelníkový tvar má rychlý metabolismus. Lidé, kteří mají tento tvar těla, nezískávají váhu v tucích snadno, ale jsou mnohem účinnější při hubnutí.

Pokud trojúhelníkovitě tvarovaní lidé mají dietu založenou na příjmu tuku, jsou častěji diagnostikováni s onemocněním srdce. Navíc lidé, jejichž tvar těla se hodí do této kategorie, mají také větší riziko vzniku osteoporózy.

Doporučení:

 • Fyzická aktivita

Měli byste se zaměřit na cvičení, které bude zaměřené na spodní část těla, zejména na hýždě a stehna, aby se více zvýraznil váš pas. Nejlepší pro vás jsou: dřepy (alias squaty), lezení a chůze do schodů, díky těmto cvikům posílíte spodní část těla. Kombinujte tyto cviky s intenzivním kardiem k odstranění tuku kolem střední části trupu.

 • Stravování

Za účelem snížení zdravotních rizik by lidé s trojúhelníkovým tvarem měli konzumovat velké množství bílkovin z potravin, jako je drůbež a ryby.

HRUŠKA

Pokud máte tvar těla „hrušky“, tak máte pravděpodobně širší bederní část než horní část těla, přičemž většina tuku bude uložena v oblasti kolem stehen, boků a hýždí.

Dobrou zprávou je, že váha, která je uložená převážně v okolí spodní části těla, je způsobena spíše podkožním tukem. „Hrušky“ jsou výrazně zdravější než „jablka“. Tuk uložený na bokách necestuje tolik po těle, tím pádem snižuje riziko srdečních onemocnění, riziko mrtvice a cukrovky. Nicméně, přenos příliš velké hmotnosti na boky může vést ke zvýšenému riziku osteoporózy a tuk se pravděpodobně objeví jako celulitida. Je prokázáno, že „hrušky“ hůře hubnou než „jablka“. To znamená, že vaše úsilí o zhubnutí bude mnohem náročnější než pro vašeho kamaráda, který má postavu ve tvaru „jablka“. Z tohoto důvodu „hrušky“ musí kontrolovat více příjem tuku.

Ženy většinou hromadí tuk ve spodní části těla více než muži. Pravděpodobně tak budou mít vyšší hladinu estrogenu, což může zvýšit riziko vzniku estrogen-dominantních stavů, jako je rakovina prsu. Proto je velmi důležité, aby si žena s hruškovitým tvarem postavy kontrolovala preventivně každý měsíc prsa.

Doporučení:

 • Fyzická aktivita

Věnujte se cvičení na dolní část těla, jako je běh nebo silový trénink či dlouhé procházky, nejlépe po náročnějším terénu. Přeměnou tuku ve sval, můžete výrazně snížit riziko onemocnění.

 • Stravování

Vyberte si potraviny s vyšším obsahem bílkovin a netučné maso. Hrušky mají tendenci k tomu, aby se snadno emočně rozrušili, proto se ujistěte, že nikdy nezmeškáte jídlo. Pravidelná výživa pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a náladu.

ROVNÁ

Rovná postava, alias obdélníková, je též známá pod názvem „pravítko“. Lidé s tímto typem postavy mají tendenci nést váhu kolem jejich středu těla.

Tyto postavy mají rychlejší metabolismus v porovnání s ostatními druhy postav. Mohou konzumovat vše, ale s mírou. Klíčem k úspěchu je sledovat příjem a výdej kalorií.

Doporučení:

 • Fyzická aktivita

Zaměřte se na vytvarování postavy, pomůže vám k tomu silový trénink na ramena a dolní svaly těla, jako jsou hýždě a stehna. Dámy nebojte se hromadění svalové hmoty, díky nim tělo získá sexy křivky k vaší rovné postavě.

 • Stravování

Jak již bylo řečeno, kontrolujte si kalorie, jinak můžete konzumovat vše.

Nyní, když jste zjistili tvar své postavy a potencionální zdravotní rizika, můžete mít větší kontrolu nad svým zdravím. Bez ohledu na to, zda máte tvar „hrušky“ nebo „jablka“, byste se měli zaměřit na dostatek pohybu a tím vyloučit možnou část zdravotních komplikací. Jezte dobře, budete se cítit lépe!

Udržujte dobře vyváženou stravu s vysokým obsahem vlákniny, ovoce, zeleniny, nižší obsah bílkovin a nasycených tuků a jednoduchých cukrů. Nezastavuj se! Sezení povzbuzuje akumulaci břišního tuku. Proveďte nejméně 30 minut středně intenzivní cvičení 3-5krát týdně.

Změňte životní styl. Pití alkoholu a kouření cigaret mohou vést k nebezpečnému břišnímu tuku. Milování vašeho vzhledu je dalším bonusem!

Obrázek: pixabay.com