Med a skořice jsou silnou dvojicí, která pomáhá v boji proti nemocem

Když se řekne med a skořice, co to ve vás vyvolá? Jablečný koláč s medem a skořicí, jablečný mošt, skořicové rohlíčky, kachna na medu či pomazánka se skořicí. Už se vám sbíhají sliny? A co kdybychom vám ještě řekli, že medu a skořici to nejen spolu sluší na talíři, ale společně mají i zázračné zdravotní účinky známé po tisíce let?

Tradiční čínská medicína s nimi totiž pracuje jako s účinnými regulátory vnitřní teploty organismu.

O medu

Med účinkuje proti infekcím a zabíjí viry

Název pro med je v mnoha jazycích shodný se slovem označující zlato. A není divu, tahle surovina je skutečným pokladem.

Jeho léčivé vlastnosti byly známé už ve starověkém babylonu, kde se využíval k ošetřování zranění. Ve starém Egyptě se zase využíval k léčbě zánětů, vředů, popálenin i ran po chirurgických zákrocích. Číňané jej zase používali jako neutrální poživatinu (ani Jin ani Jang), která je schopna spojovat další účinné látky k sobě. Kromě toho jej využívali jako prostředek pro detoxikaci organismu, k úlevě od bolestí, nespavosti, stresu, žaludečních vředů, zácpě, kašli, oparům atd.

A to je v podstatě výčet (nekonečný) jeho léčivých účinků na lidský organismus. Med je přírodní antibiotikum a antivirotikum. To je také důvod užívání k snazšímu hojení ran, neboť potlačoval vznik infekce. V tropech se často používal jako tekutý obvaz na rány. Působí také proti plísňovým napadením těla a dezinfikuje rány podobně jako peroxid vodíku, na rozdíl od 3% lékařského peroxidu však nezpůsobuje poškození okolní tkáně.

Pomáhá při boji s rakovinou

Tohle včelí tekuté zlato v sobě obsahuje velké množství jednoduchých sacharidů, které tělu rychle dodají energii pro fyzické výkony, podobně jako energetické nápoje, káva nebo čokoládová tyčinka. Oproti těmto potravinám je ale med mnohem zdravější a pro tělo nezávadnější.

Působení medu na lidský organismus je neustále předmětem vědeckého zkoumání. Dosud byl ale uspokojivě prokázán efekt při dlouhodobém užívání na detoxikaci organismu zabraňující negativním důsledkům působení stresu. Kromě toho pomáhá bojovat proti rakovině tlustého střeva a zvyšuje počet „hodných“ probiotických bakteriích, které žijí právě v lidských střevech a jsou zásadně odpovědné za správnou obranyschopnost organismu.

O skořici

Skořice je vlastně kůra z tropických stromů skořicovníků z rodu vavřínovitých, rostoucích zejména na území jihovýchodní Asie a Tichomoří. Odjakživa je cenným doplňkem jídelníčku jako aromatické koření do sladkých i slaných pokrmů i na ochucení nápojů. Její častá konzumace je odborníky vřele doporučována, neboť na organismus má řadu pozitivních dopadů. Také proto se z ní často vyrábějí tinktury a aromatické oleje, které se používají k masážím i jako koncentrované léčivo na některé tělesné neduhy, s nimiž si velmi dobře poradí.

Stabilizuje krevní cukr

V první řadě má díky obsahu polyfenolů stabilizovat hladinu krevního cukru, což je důvod, proč se často používá jako součást sladkých jídel a proč je dobré ji konzumovat ve spojení právě s medem. Zatímco sacharidy v nich dodají tělo vysoké množství energie, skořice ji stabilizuje a zabrání inzulinovým šokům a prudkému kolísání krevního cukru, který způsobuje mimo jiné následný vlčí hlad. Proto je skořice proslulá svým působením na udržení tělesné hmotnosti. Nejlepší působení pak má při požití nalačno, kdy se pak o hladinu krevního cukru stará po většinu celého dne.

Díky vysokému obsahu antioxidantů působí, stejně jako med, preventivně proti vzniku nejrůznějších nemocí způsobených volnými radikály v těle. Vědci z univerzity v Hongkongu při zkoumání 26 druhů tzv. „superpotravin“ dokonce zjistili, že skořice dokonce překonává takové léčivé stálice, jako je česnek nebo oregano.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]