Příznaky, které odhalují, že plíce jsou v ohrožení. Není radno je podceňovat, možná trápí i vás

Fotografie: Pixabay

Zdraví nejen našich plic často lidé pokládají za samozřejmost, a to je právě ta chyba. Je třeba se o své zdraví starat tak, aby dlouho vydrželo v dobrém stavu.

Plíce řídí celkové dýchání a zajišťují, aby každá buňka v lidském těle dostávala dostatek kyslíku a zároveň filtrují vzduch, aby se do těla nedostaly špatné látky a choroboplodné zárodky. Samozřejmě, že se v těle nachází nějaké obranné mechanismy, které plíce chrání, ale k úplné eliminaci rizika různých onemocnění, které plíce postihují, to nestačí. Zjistěte, jak poznat, že jsou na tom vaše plíce zle. Jak na to prozradila lékařka Elaine K. Luo.

Otok, bolest a citlivost v noze

Tento příznak úplně nesouvisí se zdravím plic, ale ej charakteristický pro hlubokou žilní trombózu, což je přítomnost trombu v noze. Jenže tato sraženina se může kdykoliv oddělit a přesunout se do plic, což způsobuje plicní embolii. A to už je vážný zdravotní problém, který není dobré brát na lehkou váhu.

Fotografie: Pixabay

Únava i po mírné fyzické aktivitě

Zdá se vám, že jsou pro vás aktivity, které jste dřív vykonávali bez problémů, najednou obtížné? Jde například o chůzi do schodů, rychlou chůzi, nebo třeba používání žebříku. Pokud se ještě k tomu vždy zadýcháte a začnete kašlat, může to být tím, že trpíte chronickou obstrukční plicní nemocí. To je velice závažné respirační onemocnění.

Hemoptýzá (vykašlávání krve)

Tohle už je opravdu velice znepokojivý příznak, takže byste ho opravdu nikdy neměli přehlížet. A to bez ohledu na barvu krve. Je to totiž jeden z nejčastějších příznaků rakoviny plic. Pokud se vám něco takového někdy stane, neodkládejte to, a ihned zavolejte svého lékaře.

Fotografie: Pexels

Sípání při dýchání

Sípání je takový pískavý zvuk, který je obvykle doprovázen těžkým zadýcháním. Může to být způsobeno například astmatem nebo anémií. Dejte pozor zejména na to, že astma u dospělých je mnohem závažnější než dětské astma. Tohle byste také neměli brát na lehkou váhu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]