Bílé skvrny na nehtech mohou značit zdravotní problémy

Leukonychií je označován stav, kdy vaše nehty mají něco navíc, a to drobné bílé tečky. Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že se jedná o projev vážné nemoci, není tomu tak. Co tedy leukonychii způsobuje? Pojďme se na to podívat detailněji.

Bílé skvrny následkem poranění

Bílé skvrnky na nehtovém lůžku se vám mohou objevit z mnoha důvodů. Mezi ty nejčastější patří:

  • poškození nehtu při manikúře či pedikúře: časté používání akrylových umělých nehtů a laků může způsobit leukonychii
  • poranění: například kladivem, přivřením do dveří, nebo úderem o stůl, či tvrdou podložku
  • nedostatek vitamínů a minerálů
  • alergie a plísňové infekce: k alergickým reakcím může snadno dojít v kosmetickém salonu, při manikúře, nebo pedikúře nanesením prostředku, který vaše tělo odmítá, plísně jsou zase známkou probíhajícího infekčního onemocnění

Leukonychie jako příznak nedostatku minerálních látek a některých onemocnění

Pakliže se potýkáte s častou tvorbou bílých skvrnek na nehtech, může vaše tělo trpět nedostatkem vápníku, nebo zinku. Mezi ty méně časté příčiny leukonychie pak můžeme zařadit i: některé srdeční nemoci, celkově zhoršený zdravotní stav, selhávání ledvin, lupénka, ekzém, zápal plic, nebo otrava arzenem. Jestli vaše potíže přetrvávají, zkontaktujte lékaře a poraďte se s ním. Bílé skvrny na nehtech ale obvykle nic vážného neznačí.

Jak se leukonychie léčí?

Bílé skvrny na nehtech po určitém čase samy odezní, jelikož odrostou. Dále se pak mohou léčit i dle příčiny, u alergických reakcí je nutné přestat používat alergizující přípravky, které tělo evidentně odmítá. Případně omezit na nějakou dobu návštěvu nehtového studia a o nehty pečovat šetrně pouze v domácím prostředí.

Pokud je příčinou leukonychie plísňová onemocnění nehtů, je nutné, aby lékař nasadil antimykotika. Léčba může trvat v tomto případě i tři měsíce. V případě avitaminóz a nedostatku minerálů je potřeba tyto látky saturovat.

Jaké vitamíny jsou potřebné pro zdravé nehty?

Vitamíny jsou celkově pro naše tělo prospěšné. Ty, které působí příznivě i na růst a kvalitu nehtů jsou tyto: vitamín A, který je možné získávat především z mléčných výrobků, nebo třeba z mrkve, špenátu, či meruněk. Dalším potřebným vitamínem je vitamín C, ten naleznete hlavně v paprice, zelí, jahodách, či citrusech. Široké spektrum vitamínů B je pro nehty také podstatné. Vitamín B se nachází hlavně v luštěninách, mase a vejcích.

Nepodceňte ani pravidelný příjem potravin s blahodárnými minerály. Důležitý je zinek a křemík. Tyto minerální látky jsou obsaženy ve vepřovém mase, ovesných vločkách, rybách, ředkvičkách, slunečnicových semínkách. Výběr chutných surovin a produktů je velmi pestrý, a tak nezapomeňte myslet i na své nehty, aby byly dlouho krásné a hlavně zdravé.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]