Koriandr: Bylina, která je bohatým zdrojem důležitých látek pro tělo. Její konzumace přináší pozitivní účinky

Fotografie: David J. Stang / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Koriandr patří mezi nejzdravější byliny. Zde se dozvíte, jaké přínosy nabízí jeho pravidelná konzumace – od zdroje antioxidantů až po zdraví srdce.

Koriandr patří mezi nejoblíbenější koření ve světě gastronomie. Tato lahodná bylina toho však nabízí mnohem více než jedinečnou chuť a aroma. Je totiž nabytá silnými antioxidanty a vitamíny, které prospívají lidskému zdraví v mnoha směrech, říká lékařka Adda Bjarnadottir. Níže jsme proto pro vás sepsali seznam těch nejzajímavějších benefitů, jež získáte, pokud ji zařadíte do svého každodenního jídelníčku – nemusí se vždy jednat o velké množství, protože již jedna čajová lžička s vaším tělem dokáže dělat divy.

Koriandr a lidské zdraví

Koriandr je velmi oblíbené, ale zároveň kontroverzní koření, které lidé buď zbožňují, nebo nenávidí. Jeho pravidelná konzumace však nabízí mnoho zajímavých zdravotních přínosů pro vaše tělo – jakmile se dozvíte o každém z nich, pravděpodobně tuto bylinu původem z tropických krajů začnete přidávat do každého jídla. Níže jsme pro vás vypsali 3 nejdůležitější z nich.

Zdroj antioxidantů

Podle několika studií koriandr obsahuje velké množství antioxidantů. Jedná se zejména o polyfenoly, které snižují zánět a zároveň zabraňují poškození tělesných buněk, což je problém, jenž může vést k předčasnému stárnutí a zvýšení rizika vzniku závažných onemocnění, jako je rakovina nebo srdeční infarkt. Pokud si tedy chcete zajistit věčné zdraví, rozhodně tuto oblíbenou bylinku zařaďte do svého každodenního jídelníčku a rozdíl pocítíte již brzy.

Je bohatý na vitamíny

Kromě jedinečné vůně a samozřejmě také nezapomenutelné chuti, kterou koriandr dodává všem pokrmům, získáte z této oblíbené byliny až 16 % denní dávky vitamínu K, již je potřeba přijmout (jedná se o hodnoty odpovídající zhruba 1/4 šálku listů koriandru). Tento vitamín v podstatě podporuje zdraví kostí a také pomáhá rychleji hojit poraněná místa na těle. Kromě toho pak také obsahuje vitamín A a vitamín C, které podporují obranyschopnost imunitního systému, zdraví mozku, srdce a vesměs celého organismu.

Zdraví srdce

V tradiční medicíně se koriandr (jako rostlina) používá ke zmírnění ran, zánětů, gastrointestinálních problémů a k léčbě cukrovky. Tato oblíbená rostlina má totiž velmi užitečné přínosy pro lidský kardiovaskulární systém, protože reguluje krevní tlak a srdeční frekvenci. Jeho konzumace vám proto může pomoci snížit riziko vzniku závažných onemocnění, jako je například mozková mrtvice nebo srdeční infarkt. Rozhodně byste mu proto měli dát šanci a přidat ho alespoň několikrát týdně do svého jídelníčku.

Fotografie: Scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nebojte se experimentovat

Samozřejmě je třeba také poznamenat, že je zapotřebí provést další studie v této oblasti, než odborníci budou moci s jistotou potvrdit všechny výše uvedené skutečnosti. Přesto však téměř každý z nich doporučuje, abyste konzumovali tuto oblíbenou bylinu alespoň několikrát do týdne. Koriandr je navíc velmi levný a snadno dostupný, takže se nebojte experimentovat a rozhodně mu dejte šanci. Vzhledem k jeho obsahu antioxidantů a vitamínů a jeho potenciálním přínosům pro lidské tělo se jedná o opravdový přírodní zázrak!

Zdroj: Healthline