Kostní vývar je bohatý na živiny a jeho konzumace přispívá k posilování kostí

Fotografie: 해능 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0 kr

Vývar z kostí je velice oblíbeným pokrmem pro posílení lidského zdraví. Nabízí spoustu prospěšných vlastností, a navíc je velmi jednoduchý na přípravu.

Vývar z kostí se v poslední době těší velké oblibě zejména mezi lidmi, kteří pečují o své zdraví nebo o zdraví své rodiny. Je tomu tak proto, že se věří, že má mnoho zdravotních výhod. Ačkoli existuje omezený výzkum týkající se samotného vývaru z kostí, obecně se tvrdí, že jeho pití může být velmi prospěšné, říká doktorka Miho Hatanaka. Jak si ho doma uvařit a především proč?

Jak připravit vývar z kostí?

Vaření vývaru z kostí je velmi jednoduché. Vše, co opravdu potřebujete, je velký hrnec, voda, ocet a kosti. Připravte si:

  • 4 l vody,
  • 30 ml jablečného octa,
  • 1–2 kg zvířecích kostí,
  • sůl a pepř na dochucení.

Vložte všechny ingredience do velkého hrnce nebo pomalého hrnce a přiveďte k varu. Vařte dlouhých 12–14 hodin. Čím déle se bude vývar vařit, tím lépe bude chutnat a bude výživnější. Poté ho nechte vychladnout. Přeceďte ho do velké nádoby a vytáhněte z něj pevné látky. Aby byl vývar co nejvýživnější, je nejlepší použít různé kosti. Můžete dokonce míchat a porovnávat kosti ve stejné dávce.

Přidání octa je důležité, protože pomáhá vytáhnout všechny cenné živiny z kostí do vody, což je nakonec to, co budete konzumovat. Pro zvýraznění chuti můžete do vývaru přidat také zeleninu, bylinky nebo koření. Mezi běžné přísady patří česnek, cibule, celer, mrkev, petržel a tymián. Ty lze přidat hned v prvním kroku.

Proč byste si měli vývar z kostí připravovat?

Obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů. Obecně je vývar z kostí velmi výživný. Obsah živin však závisí na použitých surovinách, protože každá přináší na stůl něco jiného. Zvířecí kosti jsou bohaté na vápník, hořčík, draslík, fosfor a další stopové minerály, stejné, jaké jsou potřeba k budování a posilování vašich vlastních kostí. Rybí kosti také obsahují jód, který je nezbytný pro zdravou funkci štítné žlázy a metabolismu.

rentgen zdravých kostí
Fotografie: Pixabay

Vývar z kostí je nejen snadno stravitelný, ale může také pomoci při trávení jiných potravin. Želatina obsažená v kostním vývaru přirozeně přitahuje a zadržuje tekutiny. Správně připravený vývar proto v lednici ztuhne. Želatina se také může vázat na vodu ve vašem trávicím traktu, což pomáhá potravinám snadněji se pohybovat ve střevech.

Vývar z kostí pomáhá v boji proti zánětu. Aminokyseliny obsažené v kostním vývaru, včetně glycinu a argininu, mají silné protizánětlivé účinky. Zejména arginin může být zvláště prospěšný pro boj s chronickým zánětem. Ten může vést k řadě vážných onemocnění. Patří mezi ně srdeční choroby, cukrovka, metabolický syndrom, Alzheimerova choroba, artritida a mnoho typů rakoviny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]