Tymián je skvělý nejen v kuchyni, ale i při léčbě kašle. Připravte si z něj sirup, na který nedáte dopustit

Fotografie: Pixabay

Tymián a med jsou užitečné složky nejen v kuchyni, ale i při léčbě různých dýchacích neduhů. S tímto přírodním sirupem se budete moci opět nadechnout.

Tymián je bylinka, která je nám dobře známá především z gastronomie, kde ji používáme jako koření pro dochucení pokrmů. Kromě zajímavé chuti a vůně má však i pozitivní vliv na lidské zdraví. Zvláště v kombinaci s medem nám může pomoci rychleji zahnat neduhy dýchacích cest při nachlazení, říká lékař Amy Richter.

Přínosy tymiánu pro naše zdraví

Tymián se díky svému pozitivnímu vlivu na lidské zdraví rychle uchytil v bylinkářství. Později se o něj začala zajímat i moderní věda, která zjistila, co všechno pro nás může tymián udělat. Esenciální olej z tymiánu pomáhá i při léčbě kvasinkových infekcí. Některé studie dokonce uvádějí, že divoký tymián by mohl pomoci zabít některé druhy rakoviny.

  • Snižuje krevní tlak,
  • mírní dráždivý kašel,
  • posiluje imunitu,
  • dezinfikuje,
  • zlepšuje náladu,
  • pomáhá při akné.
Fotografie: Pixabay

Tajemství léčivých účinků medu

Tento včelí produkt má zázračné účinky na naše trávení, psychiku i léčbu nachlazení. Med má blahodárný vliv na naše střeva, nervy i drobná zranění, jako je například odřený loket. Obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Jeho konzumace zvyšuje počet probiotických bakterií ve střevech, a tím i obranyschopnost organismu. Kvalitní med poznáte především podle krystalizace.

Kombinace tymiánu a medu

Léčebných účinků směsi medu a tymiánu je celá řada, nejznámější je léčba infekcí dýchacích cest a plicních onemocnění. Tymián se skládá z vitamínu A, tokoferolu (vitamínu E) a niacinu (vitamínu B3) a také z minerálních látek, jako jsou zinek, draslík a vápník. Jedná se též o dobrý antimikrobiální prostředek.

Fotografie: Freepik

Med v tomto případě funguje nejen jako konzervant, ale má i zklidňující účinky. Na druhou stranu je rovněž známý pro své antivirové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Pokud vás tedy trápí dráždivý kašel, můžete si vyrobit domácí sirup z medu a tymiánu, který uvolní vaše dýchací cesty i tlak na plicích.

Recept na domácí sirup z tymiánu a medu

Připravte si asi 30 g tymiánu a hrnek medu. Tymián louhujte několik minut v šálku převařené vody, sceďte a poté smíchejte s medem. Denně si dejte jednu lžíci vzniklého sirupu proti kašli. Nebo vložte 50 g tymiánu do sklenice o objemu 800 ml a zalijte ho medem. Nechte 2 týdny odležet, poté přefiltrujte a užívejte jednu lžíci denně. Med získaný po maceraci tymiánu je mocným lékem.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]