Tlustice vejčitá a její benefity pro zdraví a krásu

Tato baculatá rostlinka má mnoho jmen. U nás ji známe především pod názvem tlustice vejčitá neboli Crassula ovata. Zřejmě jste o ní slyšeli v souvislosti s Feng Shui. Má svému majiteli zajistit úspěch, bohatství a prosperitu. Málokdo ale ví o jejich léčivých účincích. Zjistěte i vy s čím vám může tlustice pomoci.

Tato rostlina má totiž udržet rodinu, která ji pěstuje, v dobrém zdraví. Pokud někdo onemocní, absorbuje jeho negativní energii. Poznáte to tak, že poté sama začne uvadat. Jakmile se dotyčný uzdraví, tlustice začne opět vzkvétat a vrátí se do stejného stavu, jako byla předtím. V lidové medicíně byla hojně používána proti:

  • virům
  • zánětům
  • bakteriím

Tlustice má obdobné účinky jako aloe vera. Stejně jako ona by se měla užívat pouze externě. Není dobré ji konzumovat přímo, ale můžete s ní ošetřovat své tělo zvenčí. Proč? Tlustice je totiž sukulent a ty mají ve zvyku se svém těle shromažďovat arsenik. To ale platí spíše pro rostliny, které rostou v místě původu, v divočinách jižní Afriky. Pokud tlustici pěstujete doma na zahrádce nebo za oknem, arseniku se obávat nemusíte.

Na co a jak ji použít?

Tlustice vám pomůže při spáleninách. Odtrhněte z rostliny lístek, odstraňte transparentní film a přiložte na popálené místo. Zajistěte lístek pomocí bondáže a nechte působit přes noc. Používejte pouze na drobné popáleniny. Při vážnějších zraněních tlustice nepomůže. Tato rostlina je také skvělá na modřiny, drobné řezné rány a škrábance. Vezměte několik lístků a rozemelte je na kaši. Naneste na poraněné místo a zajistěte obinadlem. Obklad měňte každé 2 až 3 hodiny.

Máte problémy s opary? Neustále se vám vrací? Tlustice vám uleví i během těchto nepříjemných kožních potížích. Vymačkejte z umytých listů rostliny šťávu a aplikujte na opar. Jemně vmasírujte. Opakujte každou půl hodinu. Nebo do šťávy namočte kus bavlněné látky, přiložte na postižené místo a přelepte náplastí.

Záněty, kožní problémy – se vším si poradí

Artróza je zánět kloubů, a právě proti zánětům je tlustice výborná. Na postižené místo aplikujte čerstvě vymačkanou šťávu z listů rostliny. Do místa ho řádně vmasírujte. Je důležité, abyste masáž prováděli pouze jednou denně po dobu alespoň jednoho měsíce. Pokousal vás hmyz? I s tím vám rostlina pomůže. Štípanec vás přestane svědět, urychlí se hojení, a pokud vám místo oteče, tlustice vás otoku zbaví. Na pokousaná místa použijte šťávu z listů.

Akné jsou nepříjemná záležitost, která netrápí jenom teenagery. Tlustice vám s nimi může pomoci. Díky protizánětlivým a antibakteriálním účinkům urychlí hojení pupínků a zastaví zanícení daného místa.

Pokud jsou pupínky nové a stále malé, namasírujte je šťávou z listu. Pokud jsou větší a máte je déle, z listů udělejte kaši a tu naneste na dané místo. Nechte působit přes noc.

Fotografie: Pixabay, Depositphotos, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]