Sůl – skutečně je nad zlato?

SůlSůl si v našich životech vytěsnila čestné místo a postarala se o to, že se bez ní jednoduše nedokážeme obejít. V pohádce se říká, že sůl je nad zlato, otázkou ale je, zda je to skutečně pravda? Čím více solíte, tím více trpí vaše zdraví. Buďme k sobě upřímní: kolik z vás by se dokázalo obejít bez tohoto dochucovadla? Uměli byste si představit přípravu pokrmů bez soli? Pravda je taková, že soli se dokáže vyhnout skutečně jen málokdo, o což se přičiňuje i fakt, že na nás denně útočí ze všech stran. Pojďme se společně podívat soli blíže na zoubek a odpovězme si na otázku: je sůl skutečně nad zlato?

Sůl – škodlivá, ale pro život nezbytná

Tento nadpis si sám o sobě tak trochu protiřečí, viďte? Ačkoli je pravda, že sůl škodí, vy ji pro svůj život potřebujete. Je nezbytná pro lidský organismus i buňky, které jsou díky ní schopné správně fungovat. Pohráváte si s otázkou, jak se soli vyhýbat, ale zároveň si vědomě neubližovat? V první řadě nutno zmínit jedno rčení: všeho moc škodí. To znamená, že sůl ze svého života nemusíte vyškrtávat definitivně, stačí to s ní příliš nepřehánět.

Existuje přiměřené množství?

Ihned navážeme na řádky napsané výše. Už je vám jasné, že to se solí nesmíte přehánět, ale rovněž její přísun nesmíte podceňovat. Nabízí se tedy otázka, zda vůbec existuje nějaké přiměřené množství, které by se pro vás stalo jakýmsi slaným vodítkem. Obecně se to má tak, že se konzumace soli liší dle vašeho zdravotního stavu. Pokud jste úplně zdraví, můžete solit přiměřeně, máte-li vysoký krevní tlak, bude vám s největší pravděpodobností od lékaře doporučeno příjem soli zvýšit.

Sůl a vaření – jak na to?

Dnešním článkem vás rozhodně nechceme nabádat k tomu, abyste začali vařit bez soli a automaticky se začal vyhýbat všem slaným výrobkům. Vůbec se nemusíte bát sůl při vaření používat, stačí jen myslet na to, že méně je někdy více. Příjem soli z vařených pokrmů můžete například kompenzovat přírodními potravinami a pokrmy, které si připravíte doma.

Fotografie publikována se svolením Mister GC FreeDigitalPhotos.net

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]