Správná domácí péče je základ pro zdravé zuby a krásný úsměv

Fotografie: Freepik

Pokud existuje nějaký lékař, který je mezi lidmi skutečně neoblíbený, je to rozhodně zubař starající se o vaše zuby. Nenajde se snad nikdo, kdo by za ním rád chodil – většinou totiž věstí problémy a bolest. Zdravé zuby jsou totiž výsadou jen těch, kdo o ně pravidelně a svědomitě pečují, a to většina z nás bohužel nedělá.

Většina výrobků, které se nám nabízí v lékárnách a drogeriích, je založena na bázi peroxidu vodíku. Jenže tato látka je paradoxně pro zubní sklovinu až příliš agresivní a může ji poškodit. Pečovat o zuby se tedy vyplatí s pomocí přírodních metod, které jsou mnohdy dostupnější a především šetrné. S přírodním vylepšením vzhledu vašich zubů vám pomohou nejen tyto tipy, ale také změna životosprávy a zamezení konzumace škodlivých potravin a nápojů.

Jedlá soda

Používá se v mnoha přírodních prostředcích na péči o domácnost, ale pomůže vám také dobře se postarat o vaše zuby. Eliminuje totiž zubní povlak a bělí zuby díky své zrnité struktuře a antibakteriálním vlastnostem.

Je však třeba používat ji jen občas, abyste si nenarušili křehkou zubní sklovinu. Jak na to? Stačí smíchat lžíci jedlé sody s lžičkou kokosového oleje a do této směsi namočit zubní kartáček. Poté čistěte zuby tak, jak jste zvyklí, ale zbytečně netlačte.

Aloe vera

Aloe vera je známé především pro své úžasné účinky na pokožku celého těla. Umí ale i něco navíc – omezovat zubní plak a vracet zubům přirozeně bílou barvu. Využijte šťávu z aloe vera jako účinnou a šetrnou ústní vodu. Jak na to?

Smíchejte půl šálku čistého gelu Aloe vera s šálkem vody, lžičkou jedlé sody a 3 až 4 kapkami éterických olejů máty peprné. Směs dobře promíchejte a skladujte ji v uzavíratelné skleněné nádobě, kde vydrží po dobu tří až čtyř dnů. Používejte k výplachu úst po čištění.

Pomerančové slupky

Jsou zvláště účinné při prevenci a odstraňování plaku, protože obsahují vitamín C a mají antibakteriální vlastnosti. Snadno také likvidují bakterie dutiny ústní a zajišťují svěží dech. Stačí použít pomerančovou kůru přímo na zuby a třít jí po dobu dvou až tří minut po povrchu zubů. Poté si ústa vypláchněte čistou vodou a máte hotovo. Používejte jedenkrát do týdne a již po prvním použití zaznamenáte viditelný rozdíl.

Sezamový semínka

Sezamová semínka, se považují za užitečná v boji proti zubnímu kazu a při ochraně zdraví ústní dutiny. Ideální je, pokud sezamová semínka konzumujete v rámci své pestré stravy a získáváte jejich výživové hodnoty nejen pro vaše zuby, ale i celé tělo. Mimo to ale můžete využít sezamový olej i jako účinnou ústní vodu. Vyplachujte si ústa lžící sezamového oleje po dobu pěti minut každý den a uvidíte rozdíl.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]