Do Česka se vrátila nebezpečná nemoc, před kterou lékaři důrazně varují. Odborníci mají jediné řešení

Fotografie: Depositphotos

Rychle se šířící nemoc, která dokáže předběhnout i černý kašel nebo chřipku, se vrátila do Evropy ve velkém. Odborníci apelují na proočkovanost dětí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) bije na poplach. Je nutné zamezit dalšímu šíření vysoce nakažlivé nemoci, jejíž výskyt se za loňský rok (2023) zvýšil 45x. Podle WHO se jedná o důsledek koronavirové pandemie, kdy se proti této nemoci naočkovalo méně dětí, než je běžné.

Spalničky sužují Evropu

V roce 2023 se spalničkami nakazilo asi 42 200 lidí, což je oproti roku 2022 45x více, tehdy to bylo pouhých 941 lidí. Evropa je zamořena tímto vysoce nakažlivým onemocněním a riziko nárůstu hrozí i Česku. Už v jižních Čechách zaznamenali 13 případů pouze za letošní rok 2024, jak uvádí server Novinky. Celkem se v roce 2024 v České republice podle Státního zdravotního ústavu nakazilo 27 osob.

Spalničky jsou jednou z nejnakažlivějších nemocí, která má neskutečnou schopnost se rychle šířit. Předčí i černý kašel nebo chřipku. Pro představu, například v Jihočeském kraji 1 osoba nakazila dalších 11 lidí. „V tuto chvíli musíme napřít síly k vysvětlování toho, jak je u dětí důležité očkování proti spalničkám,“ uvedl šéf poradního institutu a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Česko sužuje nebezpečná nemoc, kterou podceňuje drtivá většina lidí. Tyto příznaky by měl znát každý

Očkování je jediná možnost

Podle odborníků je očkování jediným způsobem, jak děti chránit před touto nebezpečnou nemocí, která je často velice podceňovaná. Důkazem toho je míra proočkovanosti, která má tendenci klesat, jak píše web Dnes24. Pokles od roku 2019 představuje 1,8 milionů dětí v Evropě, které vynechaly očkování proti spalničkám.

očkování
Fotografie: Freepik

Experti tvrdí, že pro zastavení šíření spalniček je zapotřebí 95% proočkovanost oběma dávkami. V tom ovšem mnohé evropské země zaostávají, včetně České republiky. Na ZdravémStravování jsme také informovali, že se stále častěji do střední Evropy dostávají tropičtí komáři tygrovaní, kteří mohou přenášet závažné infekce.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]