Prevence rakoviny tlustého střeva: Rostlinné potraviny i zdravá hmotnost snižují riziko vzniku

Fotografie: Depositphotos

Rakovina tlustého střeva patří mezi nejnebezpečnější onemocnění vůbec. Riziko jejího vzniku však můžete snížit pomocí snadných změn ve svém životě.

Některá preventivní opatření mohou výrazně snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, které patří mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí po celém světě. Ačkoliv určitým rizikovým faktorům nelze zabránit (jako je zejména věk a rodinná anamnéza), může vám pomoci provádění pravidelného screeningu a opatření v oblasti životního stylu, zejména co se týče stravy, pohybu a hmotnosti, říká doktorka Faith Selchick.

Konzumace rostlinných potravin

Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro snížení rizika rakoviny tlustého střeva, je jíst více rostlinných potravin. Jedná se zejména o dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků, jež disponují řadou vitamínů, minerálů a antioxidačních složek bojujících proti rozvoji škodlivých buněk. Naopak byste se měli vyhýbat červenému masu a zpracovaným potravinám, které riziko vzniku tohoto onemocnění výrazně zvyšují.

Vyhýbejte se alkoholu

Snížení nebo vyloučení konzumace alkoholu může snížit riziko rakoviny tlustého střeva až o několik procent. Pro ženy to znamená maximálně jeden nápoj denně a pro muže maximálně dva nápoje denně – pokud nechcete přestat pít, zaměňte silné lihoviny raději za červené víno, které může mít pozitivní účinky na vaše zdraví.

Přestaňte kouřit

Kuřáci mají až o 50 procent vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva než ti, kteří nikdy nekouřili. Rozhodně proto s tímto zlozvykem vůbec nezačínejte, nebo s ním co nejdříve přestaňte – pomoci vám může i váš praktický lékařem, který vám doporučí vhodné prostředky pro odvykání.

Udržujte si zdravou hmotnost

Dalším způsobem, jak snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, je regulace tělesné hmotnosti. Podle Národního institutu pro rakovinu mají lidé s nadváhou nebo obezitou zhruba o 30 % vyšší pravděpodobnost, že onemocní, než ti, kteří těmito stavy netrpí.

Fotografie: Pixabay

Každodenní fyzická aktivita

Pravidelné cvičení vám může pomoci regulovat vaši hmotnost, a snížit tak riziko vzniku rakoviny tlustého střeva – to však nejsou jediné výhody. Zlepšíte tím například také své psychické zdraví a spánek.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]