Skladovat mouku lze i několik měsíců. Stačí vědět, jak na to

Máte v plánu nakoupit větší množství mouky, ale kladete si otázku, jak je to se skladováním, aby se nestala chutnou svačinkou molů či nezatuchla? Pak jste tady správně a poradíme, jak mouku skladovat. Vydrží vám až několik měsíců.

I když se tvrdí, že je lépe mouku dlouhodobě neskladovat, protože může zatuchnout a změnit v konečném důsledku svou chuť, mnohdy není zbytí. O tom jsme se ostatně mohli přesvědčit sami, kdy byla v obchodech nedostatkovým zbožím. Pokud doma hodně pečete, ať už housky, chléb, pizzu i sladké pečivo, zásobu mouky jen uvítáte.

Jak mouku skladovat

Mouka velmi snadno přejímá další pachy, je tedy důležité pečlivě zvážit, kam ji uskladnit. Vhodné jsou tmavé a vzdušné prostory (komory a spižírny). Ani malé kilové sáčky nebo velké pytle mouky, nesmějí stát opřené o stěnu nebo položené na podlaze, sáčky s moukou by mohly absorbovat vlhkost.

Neporušené sáčky neotevírejte a nechte originálně zabalené. Nesnažte se mouku přesypat do dóziček jen proto, že to vypadá lépe. Mouce prospívá sucho a chlad. Papírové obaly zaručí, že může mouka dýchat.

Mouku přesypejte pouze v případě, že má jakkoli porušený obal nebo v případě, že ji nedokážete v domácím prostředí uchránit před vlhkostí. Přespat ji můžete také, pokud originálnímu balení nedůvěřujete, přesypte mouky do plátěných pytlíků, jako se tomu dělalo v dřívějších dobách.

Když už dózy, tak průhledné – ideálně tedy sklo. Můžete tak pohledem kontrolovat, zda si na mouce nepochutnávají mouční červi. Pokud už sáček s moukou otevřete, pak mouku přesypejte a neskladujte v otevřeném sáčku. Pamatujte také na to, že větší množství skladované mouky je potřeba občas prosít a provětrat.

Existuje takový trik, který vám pomůže minimalizovat nechtěné hmyzí návštěvníky. Po přinesení mouky z obchodu ji vložte na několik hodin do mrazničky – tím zlikvidujete veškeré případné zárodky i vajíčka.

Mouka a lednice?

Ano, mouku je možné skladovat i v lednici či mrazničce. V lednici však pouze v dobře uzavřené nádobě (aby nevlhla). Vhodné je také oddělení mouky od aromatických potravin, což může být problém. Řešením by pak bylo pořízení samostatné lednice pro tento účel, kde můžete společně s moukou skladovat třeba i vejce nebo ořechy či vkládat těsto, při lednicovém kynutí.

Fotografie: Pixabay