Šípkový čaj je lahodným nápojem plným zdravotních benefitů. Podporuje například srdce i trávení

Fotografie: Madcat87 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Šípky, plody růže šípkové, jsou bohatým zdrojem vitamínu C, antioxidantů a dalších živin. Jedním z oblíbených způsobů, jak využít tuto bohatou přírodní lahůdku, je příprava šípkového čaje. 

Jednou z méně známých částí růží jsou šípky, které se nacházejí pod okvětními lístky růží. Šípky, kterým se také říká plody růže, jsou obvykle červenooranžové, ale lze nalézt i žluté a černé odrůdy. Na rozdíl od květů růží, jež kvetou v jarních a letních měsících, šípky obvykle vyrůstají poté, co okvětní lístky odkvetou a začnou opadávat, což je obvykle na začátku až v polovině podzimu. Ve skutečnosti jsou považovány za sladší, když se sbírají po prvních mrazech sezóny. Šípky, bohaté na živiny a bojující proti nemocem, si získaly pozornost pro svou roli v oblasti zdraví a krásy, říká doktorka Kelli McGrane.

Přínosy šípkového čaje

Šípkový čaj, vyrobený z plodů růže šípkové, je nápojem, který má dlouhou historii a vynikající pověst pro své zdravotní přínosy a osvěžující chuť. Tato malá červená bobule není jen lahodnou ingrediencí v marmeládách a sirupech, ale také zdrojem vitamínu C a antioxidantů, jež mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Podívejte se, jaké úžasné přínosy šípkový čaj nabízí, a naučte se, jak ho správně připravit, aby bylo možné tyto přínosy co nejlépe využít. Od imunitního posílení po péči o pokožku, šípkový čaj má co nabídnout a my vám rádi představíme vše, co potřebujete vědět o tomto úžasném nápoji:

  • Je bohatým zdrojem vitamínu C.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Podporuje zdraví srdce.
  • Podporuje trávení.
  • Zlepšuje pleť a eliminuje příznaky stárnutí.
  • Může snížit zánět a bolest.

šípkový čaj a šípky
Fotografie: Freepik

Hubnoucí elixír díky kterému břišní tuk mizí před očima každý den

Jak připravit šípkový čaj

Šípkový čaj je bylinný čaj z pseudoplodů rostliny růže. Má jemnou květinovou chuť, která je mírně nasládlá s výraznou trpkou příchutí. Šípky jsou spojovány s mnoha prospěšnými účinky, včetně zlepšení imunity, zdraví srdce, hubnutí a stárnutí pokožky. Jak si tento skvělý šípkový čaj připravit? Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 2 lžíce sušených šípků,
  • 2 šálky vařící vody.

Sušené šípky dejte do hrnku. Přidejte dva šálky vařící vody. Zakryjte hrníček a nechte čaj luhovat po dobu 10–15 minut. Poté čaj sceďte a můžete ho osladit medem nebo citronem podle své chuti. Šípkový čaj můžete připravit také s čerstvými šípky. Stačí je rozkrojit, vyjmout semínka a nechat čerstvé plody louhovat ve vařící vodě.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]