Vydejte se na sběr šípků aneb co si z nich můžete připravit?

obrázek: pixabay.com

Pravdou je, že krásně červeně zbarvené šípky jsou pro vaše tělo velmi zdravé. Vydejte se na jejich sběr a nasušte si je. Připravit si z nich můžete i řadu zajímavých dobrot nebo s nimi vyzdobit interiér a dodat mu podzimní nádech.

Zdraví ukryté v šípkách

Na šípky na podzim narazíte běžně, jedná se totiž o keř, který roste planě v přírodě. Stačí sbalit plátěnou tašku a natrhat si zásobu šípků na zimu. Budou se vám jistě hodit, jelikož jsou bohaté na vitamín C a posilují imunitní systém. Obsahují v sobě řadu vitamínů a minerálů. Do vašeho těla kromě vitamínu C dostávají také vitamín A a vitamíny z řady B, nechybí v nich ani dávka vápníku, železa či tříslovin. Užívání šípkového čaje je tak skvělou prevencí před nachlazením, ale působí také velmi příznivě na trávicí trakt. Má také antioxidační a protinádorové vlastnosti.

Vydejte se na sběr

Šípky najdete na mnoha místech po celé republice. Ideální dobou pro sběr je právě září a říjen. Doporučujeme se vydat na sběr během slunečných dnů, kdy je obsah vitamínů C nejvyšší. Vhodné je na sběr vyrazit také po prvních mrazech. Následně si šípky nasušte, buď v troubě či v sušičce při přibližně 40 stupních. Usušený plod by měl mít oranžovou až tmavě hnědou barvu. Pokud sbíráte plody již po prvních mrazech, připravte si z nich marmeládu či
pomazánku, na sušení se už moc nehodí.

Šípkové dobroty

Z šípků si kromě lahodného čaje můžete připravit také chutné víno, šípková povidla či marmeládu. Taková šípková marmeláda je dokonalým spojencem přes zimní období a dopřávat byste si ji měli během chladných dnů již preventivně. Obsahuje kromě šípků většinou i jablka, skořici či pomeranč, aby byla její chuť opravdu vyvážená. Co se týká šípkového čaje, stačí buď povařit celé šípky ve vodě a poté podávat nebo si připravit 2 čajové lžičky drcených šípků a povařit je deset minut v horké vodě, poté přelít přes plátěný či papírový filtr a vychutnat si chuť šípkového čaje.