Nemocnicím se nepodařilo utajit důkazy hrubého pochybení, kvůli kterému zemřely tisíce lidí

Fotografie: Depositphotos

Skandál kolem kontaminované krve otřásá Británií: 30 tisíc infikovaných, 3 tisíce mrtvých a obrovské odškodné na obzoru.

Více než 30 000 lidí bylo v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikováno HIV či žloutenkou kvůli kontaminované krvi. Skandál, který několik vlád i zdravotnický systém NHS dlouhá léta tajily, vyšel nyní najevo díky vyšetřovací zprávě. Podle BBC News by se odškodné pro oběti a pozůstalé mohlo vyšplhat na deset miliard liber (289 miliard korun).

Kontaminovaná krev: Smrtící dědictví

Vyšetřování vedené bývalým soudcem Brianem Langstaffem, které trvalo pět let, odhalilo šokující skutečnosti. „Tato katastrofa nebyla nehodou,” uvedl dle The Guardian Langstaff. „K infekcím došlo proto, že odpovědní činitelé – lékaři, krevní služby a po sobě jdoucí vlády – nekladli bezpečnost pacientů na první místo.”

Pochybení, která stála životy

Infikovaná krev se během více než 20 let dostala k několika desítkám tisíc pacientů, zejména při transfuzích a péči o pacienty s hemofilií. BBC News uvádí, že kvůli kontaminované krvi zemřelo kolem 3 000 lidí a další ještě zemřou. Mezi nakaženými HIV bylo i 380 dětí s poruchami srážlivosti krve. O příznacích srážlivosti krve jsme vás v minulosti informovali v našem článku na webu ZdravéStravování.

krev, laboratoř, miska
Fotografie: Freepik

Riziková krev ze zahraničí

Zpráva vyjmenovává celou řadu pochybení. Zdravotníci a úřady vystavili pacienty „nepřijatelnému riziku“ například tím, že dováželi krev ze zahraničí, včetně Spojených států, kde ji za peníze darovali i vězni či drogově závislí. Krev pocházela i od britských vězňů a nebyla podrobena testování nebo tepelnému ošetření, aby se zajistilo zničení virů jako HIV.

Žena si během a po porodu prošla skutečnou noční můrou. Chování lékařů rozeštvalo celý internet

Skrývání pravdy a polopravdy

Když se na problémy přišlo, úřady se snažily „skrývat pravdu“. Vedle úmyslného zatajování faktů se podle zprávy provinily i používáním polopravd a neinformováním pacientů o dostupných alternativách, někdy dokonce ani o tom, že jsou nakaženi. Langstaff uvedl, že skandál zničil životy, sny, přátelství a rodiny. Rozsah toho, co se stalo, je podle něj děsivý.

Očekává se, že se na zasedání parlamentu za kauzu a postup úřadů omluví britský premiér Rishi Sunak. Tento skandál je jedním z největších zdravotnických skandálů v historii Británie, který má hluboký dopad na životy tisíců lidí, informoval deník TheStandard.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]