Krev se v moči neobjevuje pro nic za nic. Mezi časté příčiny patří i ledvinové kameny nebo infekce

Fotografie: James Heilman, MD / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Všichni jsme si vědomi, že močení je přirozený a běžný proces našeho těla. Nicméně, když si všimnete něčeho neobvyklého, jako je krev v moči, může to být značně znepokojující.

Krev v moči, známá jako hematurie, může být znepokojujícím příznakem, který by neměl být ignorován. Níže se můžete seznámit s několika různými možnými příčinami tohoto jevu a zjistit, kdy byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Vědomí možných příčin a rizik je klíčem k včasnému odhalení a léčbě potenciálního zdravotního problému spojeného s krví v moči, říká doktorka Carissa Stephens.

Infekce močových cest

Jednou z nejběžnějších příčin krve v moči jsou infekce močových cest. Infekce mohou postihnout močový měchýř (cystitida) nebo ledviny (pyelonefritida). Krev v moči může být způsobena zánětem a podrážděním močového traktu. Infekce močových cest obvykle zahrnují i jiné příznaky, jako je pálení při močení, časté nutkání k močení nebo horečka.

Ledvinový kámen

Krev v moči může být také výsledkem přítomnosti ledvinového kamene. Ledvinový kámen je tvrdá hmota vytvořená minerály a soli, která se může pohybovat v močových cestách a způsobit zranění nebo podráždění, což vede ke krvácení.

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře, známý jako cystitida, může také způsobit krev v moči. Tento druh zánětu je častější u žen a často jde ruku v ruce s bolestí v podbřišku, častým močením a pálením při močení.

Játra přetížená toxiny na svou špatnou kondici upozorní sama. Mezi příznaky patří i únava

bolest ledvin
Fotografie: Freepik

Zvětšená prostata

U mužů středního a vyššího věku je poměrně častou příčinou hematurie zvětšená prostata. Tato žláza se nachází těsně pod močovým měchýřem a v blízkosti močové trubice. Když se prostata zvětší, což se u mužů ve středním věku často stává, stlačuje močovou trubici. To způsobuje problémy s močením a může bránit úplnému vyprázdnění močového měchýře.

Nádorové onemocnění

Jednou z vážnějších možností je, že krev v moči může být spojena s nádorovým onemocněním, jako je rakovina ledvin nebo močového měchýře. Přítomnost krve v moči by měla být brána jako důvod pro důkladné vyšetření, aby se vyloučila tato možnost.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se krev v moči vyskytuje pravidelně nebo se znovu objeví po období bez příznaků, je to důvodem k návštěvě lékaře. Pokud se přidá bolest v dolní části břicha, na stranách nebo v pánevní oblasti, mohlo by to být známkou vážnějšího problému, jako jsou ledvinové kameny nebo infekce močových cest. Jestliže krvavá moč doprovází další příznaky, jako je horečka, pálení při močení, ztráta hmotnosti nebo únava, je také důležité vše konzultovat s lékařem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]