Páchnoucí moč je spuštěným alarmem. Může upozorňovat i na dehydrataci a infekci

Fotografie: Depositphotos

Množství amoniaku v moči jí dodává výrazný zápach. Zvláště silně zapáchající moč však může být známkou různých zdravotních problémů.

Moč má přirozený zápach, který je pro každého jedinečný. Čas od času si můžete všimnout, že vaše moč má silnější zápach než obvykle. Ne vždy je to důvod k obavám. Přesto páchnoucí moč může být znepokojujícím příznakem, který může signalizovat různé zdravotní problémy. Jde o důležitý ukazatel zdraví těla, přičemž barva i zápach moči odráží různé aspekty našeho zdraví a životního stylu. Existuje několik faktorů, které mohou způsobit, že moč začne páchnout, a mnoho z nich vyžaduje pozornost a řešení, říká doktor Kevin Martinez.

Dehydratace

Jedním z nejběžnějších důvodů páchnoucí moči je nedostatek tekutin v těle. Když jsme dehydratovaní, moč se koncentruje, což může vést k tomu, že je i výrazněji cítit. Doporučuje se pít dostatek vody každý den, abychom udrželi optimální hydrataci a mimo jiné zabránili zápachu moči. Hydratace je nesmírně důležitá pro celkové zdraví.

V době, kdy pociťujete žízeň, jste již mírně dehydratovaní, takže si udržujte náskok díky dostatečnému množství vody přijímané během dne. V článku na webu ZdravéStravování zjistíte, jaký je optimální přísun tekutin vzhledem k hmotnosti.

Strava

To, co jíte, může také ovlivnit vůni vaší moči. Určité potraviny, jako například chřest, káva nebo kořeněná jídla, mohou změnit pach moči. Také potraviny bohaté na vitamín B6 mohou způsobit, že moč bude mít výraznější zápach.

chřest, zelenina
Fotografie: Freepik

Infekce močových cest

Infekce močových cest jsou velmi častým důvodem páchnoucí moči. Bakterie způsobující infekci mohou změnit chemické složení moči, což vede k nepříjemnému odéru, informuje lékařka Stacy A. Henigsman. Mezi další příznaky infekce močových cest patří pálení při močení, časté nutkání močit nebo bolest v dolní části břicha.

Pokud zahlédnete bublinky v moči, hned zpozorněte. Jedná se o příznak vážného onemocnění

Cukrovka

Lidé s nekontrolovaným diabetem mohou mít dle lékařky Kelly Wood moč s vůní podobnou ovoci, což je známý příznak diabetu. Tato vůně je způsobena přítomností ketonů v moči, které se objevují, když tělo spaluje tuky namísto cukrů jako zdroje energie.

Jaterní onemocnění

Páchnoucí moč může být také známkou jaterních problémů. Pokud játra nefungují správně, mohou se v těle hromadit toxiny, které se projeví také v moči. Mezi další příznaky onemocnění jater patří únava, žloutenka, ztráta váhy, nadýmání, ztráta chuti na sex, tmavě zbarvená moč, varuje lékařka Cynthia Taylor Chavoustie.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]