Je chybně považován za pouhý plevel. Řebříček přitom hojí rány a ulevuje i od dýchacích potíží

Fotografie: Pixabay

Řebříček je užitečná rostlina, kterou většina lidí mylně považuje za obyčejný plevel. Jeho konzumace však nabízí hned několik zajímavých zdravotních přínosů.

Řebříček je rostlina s širokými listy a malými květy, která roste téměř po celém světě – většina lidí ho však považuje za pouhý plevel, což je velká škoda. Jeho konzumace ve správné formě totiž nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, jako je například hojení ran nebo zklidnění zažívacího systému. Kromě toho podle odborníků obsahuje mnoho prospěšných látek, včetně křemíku, vitamínu A, C a K a minerálů, jako je vápník a železo.

Jak řebříček konzumovat

Existuje několik způsobů, jak konzumovat řebříček:

  • Čaj z řebříčku: Listy rostliny můžete usušit a připravit si z nich čaj. Stačí zalít jednu čajovou lžičku šálkem horké vody a nechat směs louhovat asi 10 minut. Hotový nápoj můžete pít kdykoliv během dne.
  • Syrové listy: Mladé a čerstvé listy řebříčku mohou být konzumovány za syrova, a to například v salátech nebo jako ingredience do různých pokrmů
  • Šťáva z řebříčku: Z listů řebříčku lze také získat šťávu, která má protizánětlivé a hojivé účinky. Použít ji můžete především lokálně k léčbě kožních problémů.
  • Doplněk stravy: Existují také doplňky stravy ve formě tablet, kapslí nebo tinktur, které obsahují extrakt z řebříčku.

Plevel, který roste na každé zahrádce, je ve skutečnosti zázračnou rostlinou s protizánětlivými a analgetickými účinky

Zdravotní přínosy řebříčku

Díky svým vlastnostem tato rostlina nabízí následující přínosy:

  • Hojení ran: Řebříček obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Skvěle vám proto pomůže s léčbou drobných ran, odřenin, vředů a popálenin.
  • Léčba dýchacích potíží: Rostlina má expektorační účinky, které pomáhají uvolňovat hlen a léčit kašel či jiné dýchací potíže, včetně astmatu.

Je mnohdy považována za plevel. Přitom je šrucha zelná vítaným hostem pro krevní tlak. Obsahuje důležité minerály

  • Zklidnění zažívacího systému: Listy řebříčku obsahují vlákninu a slizy, které mohou pomoci zklidnit zažívací systém. Skvěle vám pomůže například při průjmu, zácpě, žaludečních vředech a zánětech.
muž na toaletě
Fotografie: Pexels
  • Protizánětlivé účinky: Můžete ho použít pro podporu zdraví kloubů, snížení bolesti způsobené zánětem nebo při podpůrné léčbě různých zánětlivých onemocnění.
  • Antioxidanty: Řebříček obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály. Stejně tak mohou přispět k ochraně buněk a snížení rizika vzniku chronických onemocnění.

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]