Je mnohdy považována za plevel. Přitom je šrucha zelná vítaným hostem pro krevní tlak. Obsahuje důležité minerály

Fotografie: Depositphotos

Šrucha zelná je mnoha lidmi považována za obyčejný plevel. Jedná se však o rostlinu, která nabízí řadu užitečných živin a zdravotních benefitů.

Šrucha zelná je sukulentní rostlina, která obsahuje přibližně 93 % vody a chutná podobně jako špenát nebo řeřicha – proto ji lze mimo jiné snadno přidat do salátů a jiných příloh. Kromě toho obsahuje řadu užitečných živin, včetně vitamínů a minerálů a antioxidantů, které podporují lidské tělo v mnoha směrech a dokážou vám pomoci vyléčit mnoho nepříjemných onemocnění, říká doktorka Hrefna Palsdottir. Většina lidí však přesto považuje tuto jedinečnou rostlinu za obyčejný plevel.

Šrucha zelná a lidské zdraví

Šrucha má dlouhou historii využití v tradiční medicíně, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je skutečnost, že obsahuje značné množství vitamínu A, vitamínu C, hořčíku, manganu, draslíku, železa a vápníku, které jsou nezbytné pro udržení dobrého zdraví (v menším množství pak obsahuje také vitamíny B a E, kyselinu listovou, měď a fosfor). Stejně tak se však může pochlubit značným množstvím omega-3 mastných kyselin, což jsou důležité tuky, které si tělo neumí samo vyrobit.

Tyto mastné kyseliny jsou spojovány s podporou mozkových funkcí a krevního oběhu a také jsou nezbytné pro regeneraci svalů. Šrucha však také nabízí dlouhou řadu antioxidantů a prospěšných rostlinných sloučenin, včetně:

  • vitamínu E, který chrání buněčné membrány před poškozením,
  • vitamínu A, jenž hraje velmi důležitou roli ve zdraví očí,
  • glutathionu, který chrání tělesné buňky před poškozením,
  • melatoninu, jenž vám může pomoci usnout,
  • betalainu, který prokazatelně chrání částice lipoproteinů o nízké hustotě před poškozením.

Roste v příkopech, na loukách i v lesích. Bojuje proti infekcím a tlumí bolest, přesto ji většina lidí považuje za pouhý plevel

spánek
Fotografie: Pexels

Pravidelný přísun všech těchto živin vám pomůže udržet zdraví v co nejlepší formě, a proto byste měli tuto rostlinu rozhodně vyzkoušet.

Vysoký obsah důležitých minerálů

Šrucha zelná má také vysoký obsah několika důležitých minerálů, včetně draslíku. Ten pomáhá regulovat krevní tlak a je spojován s nižším rizikem vzniku mrtvice a srdečních onemocnění. Za zmínku poté stojí také hořčík, který se podílí na více než 300 enzymatických reakcích v těle a pomáhá chránit tělo před cukrovkou 2. typu a srdečními chorobami. Stejně tak nabízí vápník, jenž je nezbytný pro zdraví kostí, a v menší míře také fosfor a železo, které hrají důležitou roli v některých tělesných funkcí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]