Tato rizika pití kávy na lačný žaludek nezná většina lidí. Tato chyba vám způsobí doživotní následky

Fotografie: Julius Schorzman / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pití kávy na lačný žaludek, které je pro mnohé z nás naprosto běžná rutina, v sobě může skrývat řadu potenciálních rizik. 

Vstáváte ráno, slunce teprve vykukuje za obzor a vaše první myšlenky směřují k hrnku plnému kávy. Pro mnohé z nás je to neoddělitelná součást denní rutiny, ačkoliv si málokdo položí otázku, zda je ranní káva na prázdný žaludek pro naše tělo příznivá. Odborníci upozorňují, že tato zdánlivě neškodná tradice může nést s sebou různá rizika pro naše zdraví. Zjistěte, proč bychom měli být obezřetní při konzumaci prvního šálku nalačno.

Rizika a dopady

Jedním z hlavních problémů pití kávy na lačný žaludek je, že káva může zvyšovat míru kyselosti v žaludku, což může vést k žaludečním problémům, jako je pálení žáhy. Kyselina obsažená v kávě může iritovat stěny žaludku, a to zejména na prázdný žaludek, kde nemá dostatečný obsah, který by ji neutralizoval, uvádí web Healthline.

Dalším aspektem, který by neměl uniknout naší pozornosti, je vliv kávy na produkci žaludečních šťáv. Pitím kávy na lačný žaludek můžeme narušit normální procesy trávení a stimulovat nadměrnou produkci žaludeční kyseliny, což může vyústit v zažívací potíže.

káva ráno
Fotografie: Pexels

Ovlivnění některých orgánů

Navíc konzumace kávy na lačný žaludek může ovlivnit i další orgány, jako například játra. Káva může stimulovat produkci žluči, což je důležitý proces při trávení tuků. Nicméně při prázdném žaludku může být tento proces narušen, což může mít negativní dopad na játra a celkové fungování trávicího systému. Čeho dalšího na lačný žaludek bychom se měli vyvarovat, si přečtete v našem článku na webu ZdravéStravování.

Optimální příjem cukru je klíčem ke zdravotní pohodě. Doporučuje se méně než 10 % denního příjmu kalorií

Možná řešení

Pro ty, kteří nemohou odolat vůni čerstvé kávy ráno, existují některá možná řešení. Jedním z nich je snídaně před konzumací kávy. Přidání potravy do žaludku může pomoci vyrovnat se s případným zvýšením kyselosti a minimalizovat negativní vlivy na trávicí systém.

Další možností je volba mírnějších kávových variant. Nespresso nebo cold brew káva (káva připravovaná za studena) může být méně agresivní na prázdný žaludek než silná černá káva. Podle webu Healthline káva připravovaná za studena může mít několik zdraví prospěšných účinků, například podporuje metabolismus a chrání zdraví srdce. Někteří uvádí, že je šetrnější k žaludku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]