Psycholog odhalil, jak přežít samotu v době pandemie koronaviru. Stačí dodržovat dvě pravidla

Fotografie: Freepik

Karanténa coby nejvyšší možný trest? V době pandemie to mnohým z nás tak přijde, protože izolace a sociální odloučení nebere konce. Podle norského psychologa Atle Dyregrova je nutné ale pohlížet na karanténu jiným způsobem, který pomůže přežít izolaci bez zhoršení psychického stavu.

Týdny v karanténě

Kolik týdnů bude ještě třeba se sociálně izolovat, než zmizí koronavirus z našeho života? Tyto otázky si neklade jen široká veřejnost, ale také odborníci z oblasti lékařství a psychologie. Přesně jako Atle Dyregrov, profesor psychologie a výzkumný pracovník v Centru pro akutní psychologii na univerzitě v norském Bergenu, který se specializuje na krizové situace.

Do této skupiny duševních obtíží se nyní zařadila také izolace v souvislosti s pandemií koronavairu. Jak přežít týdny v osamocení bez sociálního kontaktu, pravidelných aktivit a zábavy v čase volna?

Fotografie: Pixabay

Karanténa neblaze působí na psychiku

Podle různých výzkumů a dotazníků ohledně dopadů koronakrize na psychiku je zřejmé, že izolace způsobuje mnohé psychické problémy, předně se jedná o strach, úzkosti nebo nepříjemné pocity a deprese.

Mezi hlavní stresory během izolace patří podle profesora Dyregrova nuda, dezinformace, nemožnost nebo potíže při zajištění základních a dalších potřeb pro sebe nebo domácnost, finanční nejistota, ale neméně důležitým spouštěčem je také pocit stigmatizace v případě onemocnění.

Sociální odstup je nejmocnější nástroj proti onemocnění

Podle profesora Dyregrova je důležité si uvědomit důvod karantény a sociálního odstupu. Proč je to tak důležité? Jednoduše je to jediný možný způsob, jak snížit pravděpodobnost onemocnění.

Nejedná se o trest, ale o to být součástí kolektivní sociální odpovědnosti, která chrání nejzranitelnější část obyvatelstva. Respekt k sobě i ostatním pomáhá v boji s pandemií, proto není důvod brát izolaci negativně, je to cesta, jak koronavirus pokořit.

Neomezujte domácí aktivity a plánujte si dny

Jak se udržet v duševní formě a neztrácet nervy v době karantény? „Domácí aktivity, rutina a denní program,“ zdůrazňuje profesor Dyregrov, jak zůstat při duševní síle. Jasně daný celodenní program poskytne stabilitu a nedovolí zahálet.

Vhodné je naplánovat různé aktivity, domácí nebo ruční práce, očistu, cvičení, ale i jídelníček. Pevně daná struktura dne odstraní nejistotu a pocity bezmocnosti.

Fotografie: Freepik

Co ještě napomůže udržet duševní rovnováhu?

  • Nesledujte celodenně zprávy o koronaviru a počtech mrtvých či nakažených v tuzemsku, v okolních státech nebo na druhém konci světa. Omezte přísun informací na minimum, budete mnohem klidnější.
  • Zůstaňte v kontaktu s blízkými pomocí sociálních sítí, naplánujte si hovory dopředu na konkrétní hodiny s přáteli nebo rodinou. Nebojte se mluvit s nimi také o koronaviru, sdílení obav pomůže neupadnout do úzkostí.
  • Zabavte se. Podívejte se na nové filmy, sledujte nové díly oblíbených seriálů, hrajte hry, luštěte křížovky nebo sudoku.
  • Starosti a strachy? Určete si čas, po který budete přemýšlet o starostech plynoucích v souvislosti s pandemií. Nemělo by se jednat o více než 15-20 minut denně. V ostatních časech si zapovězte o negativních věcech přemýšlet, máte přece na to určený čas!

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]