7 závažných příznaků selhání ledvin, které vypadají na první pohled nenápadně a většina lidí je chybně přehlíží

Fotografie: Depositphotos

Mezi důležité funkce ledvin v těle patří regulace rovnováhy solí a vody, ale nesmíme zapomínat ani na hormonální a další funkce. Příznaky selhání se leckdy vážou k těmto oblastem.

Rozsah selhání ledvin se může i jednotlivých pacientů značně lišit. Mnohdy odhalí počátky problémů teprve laboratorní testy. Ovšem obvykle to bývá proto, že nevíme, jakým příznakům, bychom měli věnovat pozornost. V případě ledvin jsou totiž velmi specifické, i když zpočátku spíše nenápadné, říká lékařka Alana Biggers.

Obtížné nebo bolestivé močení

Mnohdy přisuzujeme přítomný tlak, bolest a leckdy i pocit pálení močových cest obyčejné infekci, která při vhodné léčbě velmi brzy odezní. Ovšem bolest močových cest také může naznačovat problémy s ledvinami. A to zvláště ve chvíli, kdy vás při bolestivém močení bolí i pas nebo máte horečku.

Fotografie: Freepik

Otok ukazují na ledviny

Nejdůležitější úlohou ledvin je jednoznačně odstraňovat v našem těle všechny přebytečné tekutiny a s nimi také nahromaděné toxiny. Pokud však tento párový orgán nefunguje správně, nedokáže tekutiny odstranit, takže se budou hromadit ve tkáních a způsobovat charakteristické otoky především na rukou, nohou nebo obličeji.

Kovová chuť na patře

Při dysfunkci ledvin se v našem krevním oběhu postupně zvyšuje koncentrace močoviny. To samo o sobě není nebezpečné, (alespoň po nějakou dobu). Tato sloučenina se však ve slinách velmi rychle rozkládá na čpavek, což nás může upozornit na to, že je něco špatně. Tento proces má totiž za následek nepříjemný zápach z úst a také kovovou chuť na patře.

Fotografie: Pexels

Pociťovat můžete i únavu

Málokdo to ví, ale ledviny také hrají důležitou roli při produkci hormonu, který velmi účinně ovlivňuje efektivitu přenosu kyslíku v červených krvinkách. Pokud jsou ovšem naše ledviny nemocné a v důsledku tohoto stavu tedy není produkováno dostatečné množství tohoto hormonu, budeme se pravděpodobně cítit unavení. Tento stav pak samozřejmě může ovlivnit i naši schopnost soustředit se.

Máte zimnici? Budou to ledviny

Mezi charakteristické příznaky onemocnění ledvin patří také zimnice, které se vyskytují i v teplém prostředí. Leckdy však bývají diagnostikovány špatně. Například u starších žen bývají tyto potíže jednoduše připisovány menopauze a na ledviny není brán zřetel. Pokud se však u vás k zimnici pojí i některý z dalších zde vypsaných příznaků, nechte si provést vyšetření ledvin. Vyplatí se to.

Svědivá vyrážka na těle

Pokud se naše ledviny kvůli své omezené funkci nedokážou efektivně zbavit nahromaděných toxinů, musí se tyto látky logicky projevit někdy jinde. Časem se dostanou zpět do krevního oběhu a v důsledku toho mohou způsobit různé nepříjemné příznaky. Většinou jde o svědění, suchá místa na kůži, ale také vyrážky nebo akné.

Bolesti zad ukazují na problémy

Velmi charakteristickým příznakem onemocnění ledvin jsou také velmi nepříjemné bolesti zad. A to zejména v bederní oblasti. Tady mohou oscilovat od mírného pocitu tlaku až po téměř nesnesitelný tlak nebo dokonce křeče. Rozhodně se nespokojte jen s teplým obkladem nebo prášky proti bolesti a vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]