Proteinová panna cotta s jahodami

Na tento výtečný dezert lze použít kokosová smetana, ale vystačíte si klidně i s mlékem. Mám ráda tyto experimenty z oblasti fitness dezertů a tento patří k mým nově vyzkoušeným.

Protože mi velmi chutnal, budu se k němu určitě vracet v různých obměnách, jednak co se chuti proteinů týká, ale i různé druhy ovoce.  Pro dnešek budu vycházet z vanilkového proteinu, ale lze použít i jiná příchuť.

Potřebné ingredience na vanilkový pudink

  • 1 odměrka vanilkového proteinu
  • Kokosová smetana (nebo mléko) – 120ml
  • 1 kávová lžička agar agar
  • Trochu vody

Jak postupovat

V malé skleničce či mističce si rozmícháme 1 lžičku agaru s vodou – občas promícháme a necháme agar ve vodě 5 minut. Mezi tím si na mírném plameni ohřejeme kokosovou smetanu či mléko, do kterého opatrně vmícháme odměrku vanilkového proteinu. Jakmile je mléko vřelé, přidáme do něj tekutou kašičku z agaru a krátce na mírném ohni společně vaříme. Poté pudink vlijeme do skleničky, kterou o něco opřeme, aby pudink ztuhnul šikmo – není nutné, jde pouze o vizuální efekt. Necháme stát tak hodinku – dvě.

Ingredience na jahodové želépanna cotta

  • Jahody
  • Jahodový džus
  • Špetku agaru

Jak postupovat

Jahody nakrájíme na plátky a vyskládáme na vanilkový pudink. V kastrůlku rozehřejeme jahodový džus a s agarem postupujeme stejně, jako u pudinku. Trošku agaru rozmícháme ve vodě a po 5 minutách působení jej vlijeme k džusu, krátce společně povaříme a vlijeme do skleničky s vanilkovým pudinkem.

Nyní už skleničku necháme stát rovně – opět necháme ztuhnout a můžeme servírovat. Já si většinou tyto dezerty chystám den předem a skladuji v lednici. Uvedené množství je pouze na jeden dezert – můžete si jich připravit více a máte vystaráno na několik dní, případně pohoštění pro hosty, kde se ani vy nemusíte zříkat laskomin.

Náš tip

Místo jahodového džusu lze povařit jahody ve vodě s medem či jiným sladidlem a přidat agar. S příchutěmi lze různě experimentovat, například přidat do pudinku instantní kávu, rozmixovat v mléce banán a místo proteinu použít vanilkovou esenci atd. Základem je smetana či mléko + agar. To ostatní podléhá vaší fantazii, možnostem a chutím.