Naučte se rozpoznat příznaky žaludečních vředů. Pomohou vám odhalit nemoc v jejím zárodku

Fotografie: Depositphotos

Žaludeční vředy nevzniknou hned. Než se poškodí sliznice žaludku, nějakou dobu to trvá. Je proto určitě dobré si všímat prvních příznaků, které naznačují, že žaludek na tom není nejlépe.

Peptický neboli žaludeční vřed je zánětlivé onemocnění žaludku. Při něm je stěna žaludeční sliznice poškozena účinkem kyseliny chlorovodíkové, kterou obsahují žaludeční šťávy. Za běžných okolností je sliznice chráněna hlenem. Může ale dojít ke snížení tvorby tohoto hlenu, případně zvýšeným odstraňováním hlenu, což vede k poškození sliznice. Jaké jsou příčiny a příznaky žaludečních vředů? Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Proč vznikají peptické vředy

Ochranou vrstvu sliznice v žaludku může narušit nákaza bakterií Helicobacter pylori. V lidské populaci je tato bakterie velmi rozšířená. Vředy způsobuje i zvýšená konzumace nesteroidních protizánětlivých léků, jako je například ibuprofen. Stresové situace a dlouhodobější stres jsou přímou cestou ke vzniku žaludečních vředů.

Jaké jsou příznaky žaludečních vředů

Pokud člověk trpí na žaludeční vředy a zatím nemoc nemá diagnostikovanou, objevují se u něho typické zdravotní potíže. Patří k nim bolest žaludku. Podle toho, jak se onemocnění vyvíjí, nástup bolesti nemusí být bezprostředně po jídle, ale s odstupem 1,5 až 2 hodin. Dostavují si i tzv. hladové bolesti. Často k nim dochází v noci, kdy je žaludek prázdný. Nepříjemný pocit mizí po snězení menší porce jídla.

Časté pálení žáhy, říhání, nadýmání

V souvislosti se žaludečními vředy se zvyšuje kyselost trávicích šťáv a citlivost žaludeční sliznice. Proto pacienti mohou cítit po jídle pálení v oblasti žaludku. Slabost jícnového svěrače doprovází časté říhání. Je ale i typickým příznakem žaludečních vředů, zvláště, když člověk zároveň hodně sliní. Kvůli těmto zdravotním problémům není potrava správně trávena, dochází ke zvýšené tvorbě plynů s nepříjemným zápachem.

Fotografie: Pixabay

Nevolnost a zvracení

Pokud se po jídle objeví nevolnost, případně zvracení, může to naznačovat přítomnost vředu v žaludeční sliznici. Po zvracení se obvykle dostaví úleva od bolestí. Natrávená směs obsahuje i jídlo konzumované den předtím. Žaludeční vředy může doprovázet zvýšená chuť k jídlu a výrazné hubnutí, protože kvůli bolestem žaludku je blokován pocit hladu. Objevuje se i zácpa, která je jedním z příznaků žaludečních vředů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]