Naučte se poznat jasné příznaky selhání jater. Jedná se o život ohrožující stav

Fotografie: Depositphotos

Játra jsou největším vnitřním orgánem. Stojí v centru látkové výměny a sehrávají důležitou úlohu při metabolismu tuků, bílkovin a sacharidů. Mají nezastupitelnou roli při detoxikaci organismu.

Játra přestávají zvládat svoji funkci

Když selžou játra, dochází k život ohrožujícímu stavu, který musí být urychleně léčen při hospitalizaci v nemocnici. Při jejich selhání dochází ke zhroucení vnitřního prostředí organismu, poruchám mozkové činnosti, k otokům a krvácivým stavům, říká lékař Youssef (Joe) Soliman. Jediným řešením takového stavu je transplantace jater. K překlenutí akutního jaterního selhání existují speciální přístroje na principu jaterní dialýzy.

Jaterní selhání

Rozlišujeme akutní a chronické selhání jater. Akutní selhání je způsobeno otravou houbami, steatózou jater, zánětem jater virového původu. K chronickému selhání jater dochází v důsledku cirhózy, nadměrné konzumace alkoholu či chronické virové hepatitidy. Jakmile nejsou játra schopná vykonávat svoji funkci na sto procent, objevují se příznaky, které na jejich selhávání ukazují.

Nevolnost a změna barvy moči

Lidé se selhání jater často trpí neustálou nevolností. Je tomu kvůli zvýšené hladině toxinů, které játra nejsou schopné detoxikovat. V důsledku poškození jater se zvyšuje hladina bilirubinu v krvi, který barví moč do oranžova až hněda.

Fotografie: Depositphotos

Trávicí problémy

Protože játra jsou důležité pro metabolismus všech důležitých živin, když nepracují správně, dochází k trávicím problémům. Většinou se objevuje průjem, zácpa nebo střevní krvácení. Postiženého může bolet břicho.

Zadržování tekutin

Selhávání jater se projevuje i zadržováním tekutin v organismu. Projevuje se to otoky v oblasti nohou a kotníků. V břiše se začne hromadit tekutin, což se manifestuje nadýmáním, křečemi a bolestmi v dolní části břicha.

Fotografie: Depositphotos

Svědivá pokožka a změna barvy stolice

Pokožka se v důsledku špatné práce jater stává citlivější, svědí. Stolice se vlivem nedostatku žluči mění na žlutou nebo světle šedou barvu. Je to signál k návštěvě praktického lékaře. Objevuje se i žloutenka, tedy žlutá barva v bělmu očí a pokožky. Souvisí s vyšší hladinou bilirubinu v krvi.

Velká únava a malátnost

Poškození jater vede k vyššímu obsahu toxinů v těle, což způsobuje celkovou slabost a zchvácenost. Člověk pociťuje velkou únavu, která nemizí ani po delším spánku. Dalším příznakem selhávání jater je nechuť k jídlu a úbytek na hmotnosti, což by mělo postiženého varovat.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]