Příznaky problémů se štítnou žlázou, které byste za žádnou cenu neměli ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Problémy se štítnou žlázou jsou mnohem častější, než si většina lidí myslí. Pokud zaznamenáte některý z příznaků uvedených v článku, objednejte se ke svému lékaři.

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů. Hormony zasahují do všech metabolických procesů a působí na funkci všech vnitřních orgánů. Pokud štítná žláza nefunguje dobře, produkuje buď málo hormonů nebo naopak hodně. Tento stav může velmi negativně ovlivnit celkové zdraví a psychickou pohodu člověka, říká lékařka Brunilda Nazario.

Co to je štítná žláza

Štítná žláza je uložena na přední straně krku, na štítné chrupavce, která se nachází těsně pod ohryzkem. Je tvořena dvěma laloky, které jsou propojeny a vypadá jako motýlek. Laloky jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Ty tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy – trijodtyronin a tyroxin. Potížím, kterými se projevuje špatně fungující štítná žláza, možná nevěnujete dostatečnou pozornost. Snadno je totiž zaměníte třeba s důsledkem stresu. Jsou to následující:

Změna hmotnosti

Náhlá změna hmotnosti bez výrazných změn ve stravě je přesným ukazatelem, že něco není v pořádku. Kvůli hypertyreóze začnou lidé hubnout a kvůli hypotyreóze přibývají na váze.

Zhoršení stavu vlasů

Začaly vám nadměrně padat vlasy nebo se celkově zhoršil jejich stav? I za tento problém může onemocnění se štítnou žlázou, konkrétně zvýšená funkce štítné žlázy způsobuje vypadávání nebo řídnutí vlasů.

Citlivost na teplo

Lidé s hypertyreózou se rychle přehřívají a snadno se potí. Lidé s hypotyreózou velmi snadno zmrznou a prochladnou.

Fotografie: Freepik

Změny stavu kůže

Pokud je vaše pokožka sušší než obvykle, může to být známkou špatné funkce štítné žlázy.

Slabé svaly, křeče, bolesti svalů

Svalová slabost je častým příznakem u lidí s hypertyreózou . Lidé s hypotyreózou naopak pociťují svalové křeče, bolesti svalů, ztuhlost a případně otoky.

Fotografie: Freepik

Střevní potíže

Pokud trpíte hypertyreózou, můžete zjistit, že máte častější stolici než obvykle. U osob s hypotyreózou se však může vyskytnout zácpa.

Srdeční rytmus

Lidé s hypertyreózou mají často zrychlený tep a bušení srdce. Lidé s hypotyreózou mají nižší srdeční frekvenci než normálně.

Nálada

Pokud jste úzkostní, nervózní nebo mírně rozrušení, může být příčinou hypertyreóza. Na opačném konci spektra jsou deprese a podrážděnost.

Nepravidelná menstruace

Jakékoli nepravidelnosti ve štítné žláze mohou způsobit nepravidelnosti menstruace.

Fotografie: Freepik

Oteklý krk

Hypertyreóza, známá jako struma, se může projevovat zduřením štítné žlázy v oblasti krku.

Paměť

Hypertyreóza zřejmě paměť neovlivňuje, ale pacienti s hypotyreózou mají často problémy se zapamatováním. Zdá se, že procházejí mentálními bloky.

Jak se o štítnou žlázu starat?

V prvé řadě zkuste zjistit ve své rodině, zda někdo trpí problémy se štítnou žlázou. Toto onemocnění je dědičné. Štítná žláza potřebuje především jód. Užívejte tedy sůl s jódem a pokuste se alespoň jedenkrát v týdnu konzumovat mořské ryby. Rozhodně se příliš nestresujte, jak víme, stres je spouštěčem a příčinou mnoha potíží, včetně onemocnění štítné žlázy. Vyvarujte se kouření!

Máte-li některý z výše uvedených příznaků, objednejte se ke svému lékaři a nechte si štítnou žlázu vyšetřit. Váš lékař bude schopen přesně diagnostikovat váš stav pomocí fyzikálního vyšetření a krevních testů. Dbejte na své zdraví!

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]