Příznaky onemocnění slinivky břišní, které byste neměli podceňovat

Fotografie: Depositphotos

Onemocnění slinivky břišní není radno podceňovat, může se jednat o chronickou pankreatitidu nebo i nádorové onemocnění, u kterých je třeba zahájit léčbu v raném stadiu.

Rozpoznat příznaky onemocnění slinivky není snadné, většinou se snadno zamění s jinými problémy trávícího systému. Není ale dobré tyto příznaky podceňovat. Onemocnění slinivky může vést k vážným zdravotním komplikacím, například k rakovině slinivky nebo chronické pankreatitidě. Rakovinu slinivky břišní je nutné podchytit již v raném stádiu, jinak je úspěšnost léčby mizivá, prozrazuje lékař Kevin Martinez.

Jak poznat, že bolí slinivka

Většinou se příznaky zamění s otravou jídlem, alergickou reakcí na potraviny nebo s jinými zažívacími problémy. Proto se často bolest břicha podceňuje a řeší se konzervativní léčbou, někdy i bez rady lékaře. Některé příznaky lze pozorovat změnami na kůži nebo v očích. Pokud máte časté zažívací potíže, neváhejte a poraďte se se svým lékařem, který provede potřebná vyšetření.

Fotografie: Pexels

Bolest slinivky se obvykle projevuje na levé straně břicha, někteří pacienti ji ale popisují i jako rozptýlenou bolet, bez přesné lokalizace. Obvykle se projeví přibližně 30 minut po jídle. Nejčastěji bolest způsobí těžké, tučné a smažené jídlo, nebo i alkohol.

Bolest zad v bedrech

Vzhledem k umístění slinivky v zadní části dutiny břišní se mohou objevit i bolesti zad lokalizované v bedrech. Tato bolest je velmi charakteristická a většinou trvalá. K úlevě dojte pouze v úlevové poloze, například v předklonu nebo při schoulení se do klubíčka. Většinou se bolest zad objeví při nádorovém onemocnění slinivky, kdy nádor tlačí na páteř.

Fotografie: Unspalsh

Dieta při zánětu slinivky

Dieta při potížích se slinivkou je velmi důležitá, obzvláště pokud se problémy opakují. Pokud pacient trvalé trpí potížemi se slinivkou, měl by držet dietu celoživotně. Z jídelníčku je nutné vyřadit tučná a smažená jídla, nadýmavé potraviny a alkohol. Omezit by se měla také konzumace kávy, černého čaje a cukru.

První příznaky rakoviny slinivky

Bolest je zpočátku mírná a postupem času se zhoršuje. Nejčastěji bolest přijde po jídle. Pokud bolest neustává a trvá i několik dní, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Další symptomy, které se mohou objevit, je horečka, zvracení a zrychlený pulz.

Fotografie: Freepik

V počátcích je rakovina slinivky bez příznaků, ty se většinou dostaví asi do tří měsíců. Proto je rakovina slinivky tak zrádná a zákeřná. Postupem času začne pacient rychle ztrácet na váze, sliznice a kůže se začnou zbarvovat do žluta, a to z důvodů infekce žloutenkou. V případě rakoviny slinivky většinou dochází k diagnóze velmi pozdě, a tak je úspěch na vyléčení velmi malý.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]