Velmi důležitá fakta o krevních skupinách, která se na 100 % vyplatí znát

Fotografie: Depositphotos

Od svého objevení byly krevní skupiny podrobeny řadě zkoumání. Zjišťovala se i jejich větší náchylnost k některým nemocem a jakým způsobem ovlivňují zdraví svého nositele.

Znát svou krevní skupinu je důležité i proto, abyste věděli, od koho krev můžete přijat a komu svou krev můžete darovat. Existuje na to přesné pravidlo, které se musí při transfúzi vždy dodržet, aby nedošlo k poškození zdraví. Je také zajímavé, jaké sklony mají lidé s určitým krevním typem k nemocem, říká lékařka Jenneh Rishe.

Krevní typ 0 je méně náchylný k nemocem srdce

Komu v žilách koluje krev typu 0, může si byt jistý, že existuje vysoká pravděpodobnost, že neonemocní na nemoci srdce a malárii. Jedinci s tímto krevním typem netrpí tolik na infarkty a mrtvice. Platí to i pro onemocnění malárií.

Pokud už se jí nakazí, tak zřídka na tuto nemoc zemřou. Může za to protein RIFIN, jenž malárii způsobuje a který není schopný se vázat na krevní buňky typu 0. Naproti tomu ale jsou „nuly“ více ohroženy rakovinou slinivky břišní. Ženy s touto krevní skupinou jsou více ohroženy neplodností.

Krevní typ A trpí častěji na rakoviny žaludku

U osob s krevním typem A existuje vyšší riziko, že onemocní rakovinou žaludku. V takovém případě se oplatí zaměřit se na prevenci nemoci. Patří sem omezení konzumace uzených potravin, klobás, salámů. Méně grilovat a více maso vařit nebo dusit. Zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Omezit příjem soli, alkoholu a vyhýbat se kouření. Nebezpečná je obezita a některé psychosociální situace, jako je například noční služba.

Fotografie: Pixabay

Krevní skupina AB mívá kognitivní problémy

Lidé s krevní skupinou AB mají vyšší riziko kognitivních poruch, kam patří problémy s pamětí, pozorností nebo koncentrací. U těchto osob se častěji objevují potíže s prostorovou orientací, s řečí a vyjadřováním, případně porozumění. Zpomaluje se u nich i rychlost zpracování informací. Naproti tomu má krevní skupina AB výhodu v tom, že je univerzálním příjemcem a může tedy krev dostat od typu A, B, AB i 0.

Krevní skupina B je náchylnější ke rakovinám trávicího traktu

Jedinci s krevní skupinou B jsou náchylnější k rakovinám jícnu nebo žlučových cest. Vyplatí se proto omezit dráždivá kořeněná a tučná jídla, dbát na pravidelný pitný režim. Důležitý je pravidelný přísun vitamínů, zejména vitamínu C, jenž se podílí na snížení rizika tvorby žlučových kamenů.

Zdroj: Healthline