Krevní sraženina v těle je nebezpečný zabiják. Varovná znamení se ve většině případů přihlásí včas

Fotografie: Freepik

Krevní sraženina může mít velmi nebezpečný dopad na vaše zdraví. Toto jsou příznaky, které vás varují před její přítomnosti v těle.

Pokud ve vašem krevním oběhu vznikne sraženina, může to pro vaše zdraví znamenat velké nebezpečí. Jejich přítomnost totiž často vede ke vzniku infarktu nebo mozkové mrtvice, což jsou onemocnění, která vyžadují okamžitou léčbu. Abyste se proto vyhnuli potenciálním problémům, níže se můžete seznámit s šesti příznaky, které vás varují před přítomností krevní sraženiny ve vašem těle, doporučuje lékařka Emelia Arquilla.

Nevysvětlitelná dušnost

Pokud se potýkáte s dušností, a to aniž byste vykonali sebemenší pohyb, měli byste velmi rychle zpozornit – může se totiž jednat o jeden z příznaků, kterými se vás vaše tělo snaží varovat před krevní sraženinou. Často tento problém bývá doprovázen náhlými závratěmi.

Otok jedné končetiny

Krevní sraženiny zhoršují prokrvení některých částí těla, což může vést v důsledku k tomu, že se na jedné z vašich končetin objeví otok. Ačkoliv se tento problém týká zpravidla nohou, měli byste se svým odborným lékařem řešit jakýkoliv náhlý otok, který se na vašem těle objeví.

Červené pruhy na kůži

Na krevní sraženiny v těle vás mohou upozornit také červené pruhy na kůži, které se v důsledku jejich přítomnosti objevují rovnoběžně vedle žil. Na dotek bývají teplé a jak říkají odborníci, v každém případě byste měli jakékoliv viditelné změny na svém těle řešit se svým odborným lékařem.

Bolest a brnění nohou

Častým příznakem krevní sraženiny v těle bývá také náhlá bolest a brnění nohou – a to obzvláště v případě, kdy bolest doprovází křeče. Pokud tento problém v poslední době pociťujete, raději se co nejdříve spojte se svým odborným lékařem.

Fotografie: Freepik

Bolest při hlubokém nádechu

Pokud již nějakou dobu pociťujete při hlubokém nádechu bolest na hrudi, mohli byste mít co dočinění s krevní sraženinou, která se dostala do vašich plic. Tento problém byste měli ihned řešit s odborným lékařem, neboť jde o onemocnění, které často končí smrtí.

Nevysvětlitelný kašel

Pokud se často potýkáte s náhlým a bezdůvodným kašlem, který je doprovázen bolestí na hrudi, zmateností nebo dušností, rozhodně byste měli rychle zpozornit – zpravidla se totiž jedná o příznak smrtelné krevní sraženiny, která se dostala do vašich plic.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]