Vysoká hladina cukru v krvi na sebe sama upozorní. Mezi časté příznaky patří i žízeň a únava

Fotografie: Biswarup Ganguly / Creative Commons / Attribution 3.0

Především u diabetiků je nesmírně důležitá pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi. Pokud však i vy zaznamenáte příznaky hyperglykémie, navštivte lékaře.

Hyperglykémie je odborné označení pro vysokou hladinu cukru (glukózy) v krvi. U jedinců, kteří již trpí cukrovkou, může v budoucnu způsobit vážné zdravotní problémy, které je potřeba okamžitě konzultovat se svým lékařem. Pravidelné měření hladiny glukózy v krvi je pro lidi s diabetem klíčové. Zejména z toho důvodu, že většina lidí nepociťuje žádné příznaky hyperglykémie, uvádí lékařka Soo Rhee.

Co znamená vysoká hladina cukru v krvi

Většina jídel, která sníte, se rozkládá mimo jiné na glukózu, již vaše tělo potřebuje jako primární zdroj energie. Díky tomu vaše svaly, orgány a mozek řádně plní svou funkci. Ovšem má to jeden háček, glukózu nedokážete využít jako palivo, pokud nevstoupí do vašich buněk, jak uvádí Deborah Weatherspoon.

K tomu vám pomáhá inzulín, hormon produkovaný slinivkou, jenž buňky otevírá pro vstup glukózy. Bez jeho pomoci se bude glukóza stále držet v krevním oběhu, kde zůstane uvězněna, což postupem času může způsobit poškození orgánů, nervů a krevních cév. To je případ právě pacientů s cukrovkou, protože jejich tělo není schopné efektivně využívat inzulín.

Příčiny cukrovky se liší podle jednotlivých typů. Patří mezi ně i genetika a obezita

Příznaky vysoké hladiny cukru v krvi

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, jaké jsou cílové hladiny glukózy v krvi pro lidi s cukrovkou obvyklé. Před jídlem se hladina cukru v krvi pohybuje mezi 80 a 130 mg/dl a 2 hodiny po prvním soustu pod 180 mg/dl. Pokud pacienti zaznamenají vyšší hladinu cukru v krvi, může se jednat o nekontrolovaný diabetes.

únava ze špatného jídla
Fotografie: Freepik

Vliv hyperglykémie nemusíte zpočátku zaznamenat. Nicméně se příznaky mohou během několika dnů nebo týdnů rozvinout, jak uvádí server Healthline, a zahrnují:

  • nadměrnou žízeň,
  • časté nutkání k močení, především v noci,
  • únavu,
  • ranky nemají tendenci se hojit,
  • rozmazané vidění.

Čím déle budete otálet s léčbou, tím závažnější mohou symptomy vysoké hladiny cukru v krvi být. Neváhejte proto ihned kontaktovat svého lékaře. Na ZdravémStravování jsem psali také o příznacích nebezpečné hypoglykémie.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]