Barva moči může varovat před zdravotními problémy. Poukáže i na onemocnění jater a ledvin

Fotografie: Depositphotos

Nemějte ostych a po vykonání potřeby si prohlédněte barvu moči v záchodové míse. Ta totiž může poskytnout mnoho důležitých informací.

Barva moči nám může poskytnout užitečné informace o tom, co se děje uvnitř našeho organismu. Barva moči může být ovlivněna různými faktory, včetně našeho stavu hydratace, konzumace potravy, a dokonce i některých léků. Někdy je však potřeba být obezřetnými a kontaktovat svého lékaře, protože neobvyklá barva moči vám může naznačovat vážnější zdravotní problém, jejž je třeba okamžitě řešit, upozornila lékařka Katherine Roetker.

Jako barvu by měla mít zdravá moč

Podle zdravotnického portálu Healthline, by normální moč měla mít světle žlutou barvu, kterou způsobuje chemická látka nazývaná urochrom nebo urobilin. Tento přirozený pigment je přítomen v moči, když je tělo dobře hydratované a zdravé. Pokud je však tělo dehydratované, může se barva moči ztmavit až do odstínů jantarové, oranžové, nebo dokonce tmavě hnědé.

Čím více tedy pijete, tím více se moč ztrácí svou žlutou barvu a stává se světlejší a světlejší, až může být úplně čirá. Nemusíte mít obavy, protože to je jasným znakem toho, že pijete hodně čisté pitné vody. Je však důležité být opatrní, protože nadměrné močení může, jak upozorňuje doktorka Meredith Goodwin, vyplavovat elektrolyty z těla. O častých chybách v pitném režimu jsme již psali na ZdravémStravování.

Tvar, barva a vůně stolice vypovídají mnohé o tělesném zdraví. Odhalí i problémy s játry a trávením

Oranžová barva moči

Oranžová barva moči může být způsobena určitými potravinami nebo doplňky stravy, jako je vitamin B2, uvádí Stacy Sampson. Nicméně, pokud zjistíte, že máte oranžovou moč, a nejste si vědomi, že byste konzumovali potraviny bohaté na tuto látku, může to být způsobeno problémem v játrech nebo žlučových cestách, které by měl zvážit lékař.

barva moči
Fotografie: Freepik

Růžová a červená moč

Růžová nebo červená moč může být známkou přítomnosti krve. To může být způsobeno řadou faktorů, jako jsou infekce močových cest, záněty, ledvinové kameny, nebo dokonce nádory, zmiňuje doktorka Debra Sullivan. Pokud si všimnete takové barvy moči a neexistuje zjevný důvod, například konzumace některých červených bobulí či červené řepy, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Modrá a zelená moč

Naopak, modrá nebo zelená moč může být způsobena potravinami nebo doplňky stravy obsahujícími určité barviva nebo látky, zmiňuje doktorka Roetker. Typickými příklady jsou potraviny obsahující barviva nebo doplňky stravy obsahující vitamín B. Tato zbarvení jsou obvykle bezpečná a mizí po vyřazení těchto potravin nebo doplňků ze stravy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]