Příčiny krvácení z nosu a metody na to, jak ho co nejrychleji zastavit

Krvácení z nosu je problém, které mnoho lidí dokáže pěkně potrápit. Přijde v nejméně očekávanou chvíli a často se opakuje. Může se projevovat mírným špiněním ale i silným krvácením, které mlže být životu nebezpečné. Zjistěte, co je jeho příčinou a jak ho případně zastavit.

Kdy je v pořádku a kdy vyžaduje lékařskou pomoc?

Krvácení z nosu není nic neobvyklého. Podle výzkumů se s ním setkalo až 60 % populace. Mezi nejčastější příčiny patří poranění v nosní dutině, nachlazení, časté smrkání nebo třeba pobyt v odlišném ovzduší, než na které je naše tělo zvyklé. Ať už se jedná o jakékoliv příčiny, je nutné si uvědomit, že krvácení z nosu je pouze příznakem a nejde o onemocnění jako takové.

Například u virových infekcí horních dýchacích cest je krvácení obvykle mírné a vyskytuje se jen při silném smrkání nosu. Takové krvácení z nosu je většinou snadné rychle zastavit a nevyžaduje speciální léčbu

Navíc je poměrně jednoduché ho eliminovat, a to použitím nosních mastí na bázi oleje. Problémem je však opakované krvácení z nosu u pacientů, kteří užívají léky snižující srážlivost krve. Vzhledem k tomu, že léky nelze vysadit, je nutné tento problém řešit se svým lékařem.

Jak krvácení zastavit?

Když poznáte, že vám teče z nosu krev, je důležité ihned zaujmout polohu vsedě s hlavou nakloněnou mírně dopředu a dolů, aby krev mohla volně proudit. V žádném případě nezaklánějte hlavu dozadu, jak bývá zvykem u prvotní přirozené reakce mnoha lidí. Při zaklonění hlavy může krev ztékat do krku, což v některých případech způsobuje nevolnost. V extrémním případě může dojít až k udušení.

Při předklonění se pokuste zastavit krvácení silným stisknutím křídla nosu. Můžete použít i studené obklady na zadní stranu krku nebo horní část nosu, které pomáhají zúžit cévy. Pokud se krvácení spontánně po dodržení těchto kroků nezastaví během několika minut, je nutná okamžitá lékařská konzultace.

Fotografie: Freepik