Překvapivé způsoby použití cibule, které pomalu neznaly ani naše zkušené babičky

Fotografie: Depositphotos

Cibule je jedním z nejužitečnějších přírodních léčiv, které disponují řadou zajímavých přínosů pro lidské zdraví. Využít ji proto můžete nejen v kuchyni.

Ačkoliv mnoho lidí považuje cibuli za pouhou přísadu do pokrmů, jedná se o jedinečné přírodní léčivo plné antiseptických látek, které pomáhá tělu bojovat s volnými radikály způsobujícími chronická onemocnění, včetně rakoviny. Kromě toho však také posiluje imunitní systém, zastavuje zvracení, léčí dýchací potíže a mnoho dalšího. Níže se proto můžete podívat na 7 překvapivých způsobů použití tohoto blahodárného plodu přírody. Více prozradila lékařka Jillian Kubala.

Pomáhá při kašli

Cibule vám dokáže skvěle pomoci zmírnit kašel. Jednoduše ji oloupejte a nakrájejte, přidejte k ní polévkovou lžíci hnědého cukru a ingredience na hodinu přikryjte. Následně pokrm jezte alespoň dvakrát denně a nepříjemné příznaky začnou mizet rychleji. Tuto vlastnost má cibule především díky síře, která disponuje antibakteriálními účinky, díky nimž dokáže ničit mikroby způsobující kašel. Jedná se proto také o skvělou ochranu před zánětem, jenž může vzniknout při kašli.

Zabraňuje vypadávání vlasů

Pokud vás trápí vypadávání vlasů, ani v tomto případě vás cibule nenechá na holičkách. Jednoduše ji svařte s vodou a tekutinu následně používejte jako oplach před mytím vlasů, abyste této nepříjemnosti zabránili. Její antibakteriální vlastnosti navíc působí proti lupům a podporují růst nových vlasů, zatímco antioxidanty zlepšují jejich stav a napomáhají upevňovat jejich zdraví.

Uvolňuje plíce

Rozmačkejte cibuli, přidejte k ní trochu kokosového oleje a vytvořte hustou pastu. Tu poté naneste na hrudník a přikryjte ji na několik hodin ručníkem. Jedná se o skvělý způsob, jak přirozeně posílit imunitní systém a uvolnit plíce, což vám dokáže pomoci, zejména pokud máte problémy s vykašláváním sekretů.

Léčí koliku u dítěte

Kolika je bolestivý stav, který postihuje především oblast trávicího traktu. Pokud se s ní potýká vaše dítě, ještě než ho vezmete k doktorovi, zkuste mu každou hodinu podávat čajovou lžičku cibulového odvaru, čímž mu snadno pomůžete ulevit. Cibule totiž disponuje vlastnostmi, které uvolňují svaly, posilují žaludek a regulují trávení, což je skvělý způsob, jak uklidnit dítě.

Zmírňuje následky bodnutí hmyzem

Pokud vás pooštípal hmyz, ještě než si postižené místo začnete škrábat, zkuste na něj přiložit kousek cibule nebo tampon namočený v cibulové šťávě. Tímto způsobem jednoduše zmírníte pocit pálení, přičemž protizánětlivé vlastnosti cibule vás ochrání před potenciálním zánětem a nepříjemnými pocity ihned po kousnutí.

Fotografie: Pexels

Pomáhá při bolesti ucha

Pokud vás bolí uši, můžete využít uklidňujících účinků cibule tak, že ji nakrájíte, poté ji vložíte do tenké ponožky a prostředek si následně přiložíte na bolavé ucho. Aby vám kapsa nespadla, můžete si nasadit na hlavu čepici, čímž ji dostatečně upevníte. Cibuli nechte působit alespoň několik hodin, nebo dokud bolest zcela nezmizí.

Zabraňuje vzniku infekce

Cibule vám díky svým antiseptickým vlastnostem pomůže snadno zastavit krvácení po pořezání nebo odření o ostrý předmět. Její protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti navíc pomáhají zabraňovat vzniku infekce. Stačí ji přiložit na dané místo a upevnit vhodným prostředkem (například náplastí nebo lékařskou izolepou).

Zdroj: Healthline