Cibule: Nedoceněný pomocník při zdravotních problémech, který je nabitý důležitými vitamíny a minerály

Fotografie: Robert Loescher / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Problematická pokožka trápí nejednoho člověka. Není to jen akné, ale také různé skvrny, suchá kůže, jizvičky nebo pihy. Lidé s nimi bojují tak, jak umí. Lze si pomoci i domácími prostředky.

Cibule sehrává v gastronomii velice důležitou úlohu. Neumíme si bez ní představit pravý hospodský guláš, je výborná do polévek, a peče se z ní dokonce i cibulový koláč. Vedle kuchyňské úpravy má cibule i další využití. Obsahuje totiž řadu živin, které pomáhají při zdravotních potížích. Pojďme se podívat, kdy ji lze použít. Více prozradila lékařka Amy Richter.

Jaké vitamíny cibule obsahuje

O užití cibule se můžeme dočíst již v hliněných tabulkách starých Sumerů, píše se o ní v Bibli, zmiňují se o ní staroegyptské papyry, znali ji v Indii i v Číně. A už v této dávné době znali lidé i léčivé účinky cibule.

V této rostlině najdeme vitamíny C a A, které se podílí na zlepšování imunitního systému. Vitamín B1 pomáhá při obnově buněk v nervovém systému, vitamín B2 se účastní procesu krvetvorby, vitamín E zase asimilace proteinů a tuků.

Jaké minerály v cibuli najdeme

Z minerálů je cibule bohatá na zinek, mangan, draslík, měď, fosfor, vápník a sodík. Díky obsahu těchto všech živin je cibule považována za přírodní antibiotikum, léčí střevní infekce či srdeční choroby. Cibule se také používá k absorpci jizev a modřin.

Fotografie: Pixabay

Připravte si masku pro zmlazení obličeje

Nastrouhejte jednu cibuli a šťávu smíchejte s teplým medem. Nyní na obličej naneste olivový olej a na něj mast z cibule a medu. Nechte masku zaschnout a pak naneste ještě jednu vrstvu. Poté postup opakujte ještě jednou. Celá procedura zabere asi 40 minut. Na závěr obličej opláchněte vlažnou vodou. Výsledkem by měla být omlazená pokožka, pružná a pevná, protože maska vyhlazuje vrásky. Aplikovat by se měla 10krát s přestávkami dvou dní.

Elixír mládí

Na přípravu elixíru mládí budete potřebovat středně velkou cibuli a stroužek česneku, jež oloupete a nakrájíte. Vše dáte do 1 litru mléka. To uvedete do varu a budete vařit po dobu 1 hodiny. Pak necháte nápoj vychladnout a přidáte 2 lžíce medu. Tekutina se uchovává na chladném a temném místě ve skleněné láhvi. Užívá se 1 polévková lžíce 5krát denně mezi jídly. Procedura by měla podpořit imunitní systém a posílit organismus.

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline