Snižte riziko vzniku srdečních onemocnění konzumací vhodných potravin. Těchto 10 by měl na svůj jídelníček zařadit každý

Fotografie: Freepik

Srdce není jen symbolem lásky, je to především nejdůležitější orgán v těle, který neustále pracuje, a zaslouží si proto náležitou péči.

Srdce bychom si měli chránit, vždyť máme jen jedno. Nemoci srdce jsou u nás hlavní příčinou úmrtí. S přibývajícím věkem jsou více ohroženi hlavně muži a osoby, v jejichž rodině se vyskytují srdeční nemoci před padesátým rokem života. Často přehlíženými rizikovými faktory mohou být také úzkost, stres, deprese nebo zlost. Je zapotřebí si uvědomit, že velkou část těchto faktorů máme ve svých rukou, a proto bychom své srdce měli ochránit, říká lékařka Rachael Link.

10 potravin vhodných pro zdraví vašeho srdce

Soustřeďte se především na potraviny s vysokým podílem vlákniny. Pokud do svého jídelníčku přidáte více ovoce a zeleniny, zvolíte jednoznačně tu správnou cestu. Snažte se omezit smažená jídla plná nasycených tuků a přednost dejte raději čerstvým potravinám.

Avokádo

Je dokázáno, že pokud přidáte do svého denního jídelníčku avokádo, sníží se vám hladina cholesterolu, a vaše tepny tak zůstanou čisté. Je to jednoduchý způsob, jak zvýšit příjem vlákniny, bílkovin, vitamínů i minerálů.

Fotografie: Pixabay

Zelený čaj

Čaj bohatý na antioxidanty, které snižují vstřebávání cholesterolu v těle. Podpoří váš metabolismus, uvolní tepny a zlepší kardiovaskulární systém. Zažene vám únavu a zároveň posílí imunitu. Doporučuje se vypít jeden až dva šálky denně.

Chřest

Je zdrojem vitamínu E, který posiluje imunitu a udržuje srdce silné. Napomáhá snížit krevní tlak a zabraňuje vzniku krevních sraženin. Tato vynikající zelenina obsahuje velké množství vitamínů a minerálů.

Fotografie: Pixabay

Brokolice

Zelenina bohatá na živiny, která zlepšuje pevnost a pružnost cév. Napomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol. Posiluje srdce a je velmi vhodná při artróze i artritidě.

Granátové jablko

Každodenní konzumace šťávy z garnátového jablka působí jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám, snižuje krevní tlak a posiluje imunitní systém.

Fotografie: Freepik

Kurkuma

Má silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou zabránit ateroskleróze. Pokud ji budete pravidelně přidávat do stravy, snížíte poškození tepen a zabráníte krevním sraženinám.

Spirulina

Superpotravina a přírodní antioxidant, která výrazně posiluje imunitní systém. Zlepšuje hladinu krevního cukru i cholesterolu a podle některých zdrojů může mít i protirakovinné účinky. Zabraňuje zánětům, mírní křeče a rozšiřuje cévy.

Borůvky

Jsou bohaté na antioxidanty, které chrání srdce před poškozením a snižují hladinu cholesterolu. Studie prokázaly snížení rizika srdečních onemocnění o 40 % díky pravidelnému pití borůvkové šťávy.

Skořice

Obsahuje vysoké množství antioxidantů a zlepšuje kardiovaskulární systém. Pomáhá zlepšovat paměť a brání množení bakterií a virů.

Fotografie: Freepik

Datle

Jsou plné antioxidantů, snižují hladinu cholesterolu a chrání před ucpáním tepen. Jsou výborným zdrojem energie a rozpustné vlákniny.

Další možnosti ochrany vašeho srdce

Nezapomínejte také na dostatek pohybu. Stačí třicet minut pohybové aktivity denně a vaše srdce bude spokojené. Statistiky dokazují, že fyzická aktivita snižuje riziko srdečně-cévních chorob. Pravidelným pohybem se vyhnete vysoké hladině cholesterolu, obezitě i vysokému krevnímu tlaku. Pokud budete svému srdci dávat tu nejlepší péči, bude pro vás dlouze a spolehlivě bít.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]