Příznaky hormonální nerovnováhy ignoruje 9 z 10 žen. Problém lze vyřešit úpravou jídelníčku

Fotografie: Depositphotos

Hormonální nerovnováha je problém, který se může snadno podepsat na vašem zdraví. Tyto lahodné potraviny vás ochrání před potenciálními problémy.

Téměř každá žena se obává hormonální nerovnováhy, která může přijít zejména po menopauze nebo těhotenství. Pokud se tak stane, můžete na sobě pociťovat nepříjemné příznaky, jako je například nízká energie a libido, stárnutí pokožky, neustálá únava a problémy s trávicím traktem. Naštěstí se však před nimi můžete ochránit, a to jednoduše zařazením správných potravin do svého jídelníčku, říká doktorka Amanda Kallen.

1) Zdravý jogurt

Jogurt nabízí řadu výhod pro lidské zdraví, a to zejména co se týče žen. Jedná se totiž o fermentovaný mléčný výrobek, který obsahuje potřebná probiotika – to znamená, že pomáhá vyživovat zdravé bakterie ve střevech, což je nezbytné pro udržení hormonální rovnováhy těla. Stejně tak tento produkt nabízí určité množství vitamínu D a také vápník pro zdravé kosti.

 2) Tučné ryby

Tučné ryby nabízí bohaté množství omega-3 mastných kyselin, které hrají zásadní roli v buněčném zdraví žen a chrání je před nemocemi, jako je mozková mrtvice, srdeční infarkt, hypertenze, a dokonce také deprese. Stejně tak bojují proti zánětu a pomáhají udržet hormony v rovnováze, čímž snižují riziko výskytu nepříjemných příznaků. Nejlépe se osvědčil zejména losos.

3) Zelenina bohatá na antioxidanty

Tmavá listová zelenina je vynikajícím zdrojem antioxidantů, které ženám pomáhají udržovat správnou hormonální rovnováhu a zároveň získávat základní živiny. Jedná se zejména o potraviny, jako je kapusta, zelí, okurka, brokolice, špenát nebo také koriandr – ten stačí přidávat do vašich vybraných pokrmů ve formě koření (nebo klidně i jako čerstvou bylinku).

Fibrilace síní je častým srdečním rizikem také po menopauze. Mezi faktory vzniku patří i kouření

druhy zeleniny
Fotografie: Pexels

4) Další léčivé koření

Bylinky a koření by neměly být přehlíženy v žádném jídelníčku, protože mnohé z nich jsou skvělé pro udržení mladistvé a zářivé pleti. Stejně tak vám mohou pomoci udržet dobrou náladu, vyrovnat hormony a zůstat v dobré kondici. Do jídelníčku se nejvíce vyplatí zařadit skořici, zázvor kurkumu a česnek, jež jsou považovány za jedna z nejsilnějších přírodních léčiv.

5) Avokádo

Avokádo je plné zdravých tuků, které ženám pomáhají lépe vstřebávat a využívat základní živiny. Také nabízí podstatné množství vlákniny, hořčíku, draslíku, vitamínu E, kyseliny listové a vitamínů skupiny B, které jsou nezbytné pro vyrovnávání hormonů.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]